Германската военна помощ, която ще бъде доставена на Украйна този месец, включва системи за противовъздушна отбрана ИРИС-Т, танкове Леопард 1 и дронове, заяви днес говорител на министерството на отбраната, цитиран от Ройтерс.
Говорителят съобщи, че доставките са част от пакет военна помощ, обявен от Берлин през октомври.
"Зимата наближава, така че трябва да има зимно оборудване, както и ръчни оръжия и уреди за отопление", каза той броени часове след като канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви по време на изненадващото си посещение в Киев, че страната му ще извърши оръжейни доставки.
Украинският президент Володимир Зеленски и Шолц посетиха заедно ранени украински войници в Киев, предаде ДПА. По време на визитата Зеленски връчи медали на някои военнослужещи.
По-рано германският лидер заяви, че "Германия ще остане най-силният поддръжник на Украйна в Европа". Той пътува до Киев със специален влак и посещението му не бе обявено по-рано от съображения за сигурност.
Това е едва второто пътуване на канцлера до Украйна от началото на руската инвазия през февруари 2022 година. При първото му посещение в страната той бе заедно с френския президент Еманюел Макрон и тогавашния италиански премиер Марио Драги.
Тогава тримата лидери обявиха мерки, които целят да проправят път за това Украйна да получи статут на кандидат-членка на ЕС.
Шолц каза, че посещението му е знак на съпричастност със страна, която "по героичен начин" се защитава "от безмилостната война на Русия" вече повече от 1000 дни.
"Украйна може да разчита на Германия", заяви той.
Войната в Украйна започна през февруари 2022 г. с пълномащабната руска инвазия в Украйна.
Киев се бори да получи повече западни оръжия, с които да отблъсне руските сили, включително и ракети с голям обсег, които за момента Шолц отказва да предостави.
Шолц се стреми да постигне труден баланс в политиката си спрямо Украйна, тъй като след по-малко от три месеца в Германия предстоят избори, отбелязва ДПА.
Той описва себе си като непоколебим съюзник на Киев, изтъквайки голямата военна и финансова подкрепа на Берлин. В същото време обаче се представя и като "канцлер на мира", който иска да намери решение на конфликта, допълва агенцията.
Миналия месец Шолц организира едночасов телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, за да обсъди войната. Разговорът, който беше първият между двамата лидери от близо две години насам, бе разкритикуван от Киев.
Основният съперник на Шолц на предстоящите избори, опозиционният лидер Фридрих Мерц, критикува Шолц, че е твърде нерешителен и предпазлив при предоставянето на помощ на Украйна.
Подобни критики бяха отправени към Шолц и от "Зелените", които са основните му коалиционни партньори.
Успехи в социологическите проучвания отбелязват и двете партии, които са категорично против германската помощ за Украйна и санкциите срещу Русия - крайнодясната "Алтернатива за Германия" и популисткият "Алианс на Сара Вагенкнехт".
След разпадането на трипартийната коалиция на Шолц миналия месец в Германия ще бъдат произведени избори на 23 февруари, отбелязва БТА.