Евродепутатът Цветелина Пенкова: В няколко ключови държави от ЕС има недостиг на електроенергия, България може да е определящ фактор в доставките и износа

Novini.bg
share

Ако в България подходим адекватно към изграждането на нови ядрени мощности, можем да бъдем определящ фактор в доставките и износа на електроенергия не само за региона, но и за по-отдалечени държави в рамките на Евросъюза. Това каза пред журналисти Цветелина Пенкова - член на Европейския парламент от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, и президент на Европейския енергиен форум, предаде репортер на Novini.bg от Брюксел.

„В момента има недостиг на електроенергия в няколко ключови държави, включително Германия“, изтъкна тя.

Пенкова и нейният екип са успели да убедят датския еврокомисар по енергетиката Дан Йоргенсен да промени нагласата и политиката си във връзка с бъдещето на ядрената енергетика.

„За нас това е един от ключовите приоритети, когато говорим за енергийния микс на Европа по простата причина, че секторът на ядрената енергетика може да гарантира ниски и предвидими цени за домакинствата и индустрията в дългосрочен план. Вчера г-н Йоргенсен ясно заяви, че ядрената енергетика е част от бъдещия енергиен микс. Това не беше първоначалното му становище. Костваше ни големи усилия, за да успеем да заложим тази теза. Това беше сред основните причини да премине успешно изслушването си вчера“, конкретизира евродепутатът.

„Трябва да се взимат възможно най-адекватни и икономически рентабилни решения. Нови ядрени блокове. Имаме обструкции по отношение на това защо има отказ да се използва инфраструктурата на площадка „Белене“, която вече е изградена. Въпросът беше поставен на нас от страна на дирекцията, която се занимава с ядрена енергетика към Европейската комисия. Няма друг такъв прецедент в световен мащаб, при който да има готова инфраструктура с получени разрешения и тя да не се използва. Площадка „Белене“ има разрешение да използва технологии от абсолютно всички доставчици, които могат да предоставят ядрено оборудване. Имаме ресурс, който в интерес на българските граждани и индустрия трябва да влезе в употреба. Намирам икономическата логика, решението е политическо. Двата проекта не са взаимоизключващи се и не бива да ги противопоставяме“, подчерта Пенкова.

Евродепутатът изтъкна необходимостта България да състави план и да започне изграждането на поне 4 нови ядрени блока във времевия отрязък от идните 15 години.

„Два, които да заместят излизащите от експлоатация в АЕЦ „Козлодуй“, защото техният експлотационен живот в рамките на следващите 15 години ще завърши. И още два, които да заменят евентуално постепенното намаляване на зависимостта и производството на електроенергия в ТЕЦ-овете в Маришкия басейн“, уточни Цветелина Пенкова.

Тя обясни високите цени на тока с дефицит на инфраструктура и недостиг на основни суровини, необходими за производство на електроенергия в отделни държави в Европа.

„Проблем са и големите флуктолации в цените. Ако говорим за изравняване на цени, трябва да започнем това, което се произвежда в рамките на ЕС. Инфраструктурата би била решение в тази посока. Ако погледнем летните сезони, когато Южна Европа може да се възползва дори от свръхпроизводство на електроенергия от възобновяеми източници на енергия, в частност фотоволтаици, голяма част от това свръхпроизводство се губи, тъй като все още нямаме достатъчно съоръжения и батерии за съхранението на тази енергия и не можем да я пренасяме“, видя проблем и възможност Пенкова.

Тя призова за „незабавни инвестиции в изграждането на свързана инфраструктура за далекопроводи в рамките на ЕС и обновяването на вече съществуващата“.

„За работещ и единен енергиен съюз, трябва да гарантираме свързаност за пренос на електроенергията, България може да бъде началото на тази електропреносна мрежа“, изрази увереност евродепутатът.

Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" най-рано до 15 г. и срещу $15 млрд.

По повод пълноправното членство на България в Шенген, тя коментира: „ЕК и ЕП винаги напълно са подкрепяли членството на България в Шенгенското пространство. Добре е, че имаме такава заявка от страна на австрийския еврокомисар. Това не трябва да спира дипломатическите ни усилия“.

По материала работиха: Галя Георгиева и Теодора Павлова. 

Водещи новини

Още новини