Броят на пеперудите е спаднал до безпрецедентни нива и поражда "силна тревога" за състоянието на биоразнообразието във Великобритания, съобщава БТА, позовавайки на годишно преброяване, публикувано от британска благотворителна организация.
Всяко лято десетки хиляди доброволци в Обединеното кралство участват в "Голямото преброяване на пеперуди". Те броят пеперудите, които виждат по време на разходките си, в инициатива, която позволява на учените да оценят състоянието на видовете в страната.
Тази година резултатите са "катастрофални", като броят на наблюдаваните насекоми е най-ниският от 14 години, каза д-р Дан Хоър, ръководител на Асоциацията за опазване на пеперудите.
Според експертите причините за този спад са многобройни - в частност влажното лято, но като цяло земеделските практики, особено използването на пестициди, както и глобалното затопляне.
Една трета от видовете пеперуди са достигнали най-ниското си ниво, наблюдавано някога. За 81 процента от преброените видове цифрите са намалели в сравнение с преброяването през лятото на 2023 г. Това състояние на нещата е "дълбоко обезпокоително", отбелязва асоциацията.
"Преминахме от ситуация, в която да видиш пеперуда в слънчев ден беше нещо нормално, до такава, в която това се превръща в рядко събитие", казва Хоър.
Според неговата асоциация е време да се обяви "извънредно положение" за пеперудите - насекоми, които са все по-застрашени, въпреки че са от съществено значение за поддържане на биоразнообразието.
Дан Хоър припомня, че те имат важно място в хранителната верига, тъй като техните гъсеници са източник на храна за много видове, и също така са важни опрашители.
Между 1976 и 2019 г. пеперудите са загубили 42 процента от ареала си в Обединеното кралство, според доклад на организацията Butterfly Conservation, публикуван миналата година.
Официален доклад стигна до заключението, че през последните десетилетия Великобритания е загубила почти половината от биоразнообразието си.
Организацията за опазване на пеперудите призовава новото правителство да предприеме действия за опазване на биоразнообразието, и по специално за забрана на неоникотиноидните инсектициди.