Позицията на Съвета на ЕС по проектобюджета на Общността за 2025 г., представен от ЕК през юни, се очаква да стане обект на критики в днешните дебати от пленарната сесия на Европарламента в Страсбург.
Евродепутатът от Социалдемократическата партия и заместник-председател на ЕП Виктор Негреску разкритикува Съвета в неотдавнашен документ за съкращаването на 1,52 милиарда евро от проектобюджета на Комисията.
"Всяка година Съветът използва подобно оправдание за съкращаване на програмни пакети, като не отчита, че процедурните и бюджетни обстоятелства, както и социалният, икономическият и геополоитическият контекст значително са се променили", заяви той. Според румънския евродепутат подобен подход буди неразбиране.
Позицията на Съвета на ЕС за бюджета за догодина предвижда общо 191,53 млрд. евро за поети задължения и 146,21 млрд. евро за плащания, без да се включват бюджетните кредити, предвидени за специални инструменти извън Многогодишната финансова рамка (МФР).
"Бюджетът за следващата година ще играе важна роля за реализирането на дългосрочните приоритети и цели на ЕС. Постигнатото споразумение представлява добра отправна точка за преговори с ЕП и ние се надяваме това да позволи бюджетът да бъде приет навреме. Предложеният план има за цел да гарантира разумно бюджетиране и да остави маржове за непредвидени обстоятелства", каза Петер Банай, държавен секретар на Унгария, отговарящ за преговорите по бюджета.
Съветът възприема предпазлив подход и изтъква, че е важно бюджетът за 2025 г. да продължи да отразява солидарността на ЕС с народа на Украйна и да отговаря на свързаните с това кризи.
Позицията на Съвета е, че бюджетът за идната година трябва да бъде реалистичен, да съответства на реалните потребности, да осигурява разумно бюджетиране, като същевременно гарантира достатъчно ресурси, за да се подсигури изпълнението на политиките и програмите на ЕС и се позволи своевременното изплащане на поетите задължения по настоящата МФР.
Съветът изрази и задоволството си от факта, че проектобюджетът за 2025 г. е приведен в съответствие с резултатите от споразумението относно преразглеждането на МФР на ЕС за периода 2021–2027 г.
В този смисъл Съветът изтъкна и необходимостта от подходящо финансиране на приоритетите, определени при преразглеждането на МФР, като се има предвид бюджетното изпълнение на всички програми и промяната на приоритетите, когато е необходимо.
ЕК предложи през юни бюджет на ЕС за 2025 г. в размер на 199,7 милиарда евро, който да бъде допълнен от плащания в размер на приблизително 72 милиарда евро по линия на програмата "Следващо поколение" (NextGenerationEU), като така общата сума ще възлезе на над 270 млрд. евро.
В проектобюджета 53,8 милиарда евро са предвидени за Общата селскостопанска политика (ОСП) и 49,2 милиарда евро - за регионалното развитие и сближаване.
Еврокомисията предлага също 16,3 млрд. евро да бъдат отделени "за подкрепа на партньорите и интересите" на Общността по света, предаде БТА.
Отделно са предвидени близо 2,7 млрд. евро за предприсъединителни фондове и подкрепа на страните от Западните Балкани. За хуманитарна помощ се заделят 1,9 млрд. евро.
За подпомагане на Украйна са предвидени около 4,3 млрд. евро под формата на грантове, както и малко над 10 млрд. евро под формата на финансиране.
Над 13 млрд. евро ЕК предвижда за инвестиции в развойна дейност.
Приоритетите на Европарламента за бюджета на ЕС за 2025 г., първият годишен бюджет след преразглеждането на МФР, включват повече подкрепа за зеления и цифровия преход, конкурентоспособността и осигуряването на просперитет, приобщаване и сигурност.