Група от грузински неправителствени организации (НПО) съобщиха днес, че се готвят да обжалват пред Грузинския конституционен съд закона за „чуждестранното влияние“, който беше приет от парламента във вторник и предизвика политическа криза в страната, предадоха медиите в Грузия, цитирани от БТА.
Грузинската информационна агенция „Интерпрес“ съобщи, че групата от организации се готви да отнесе въпроса и до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Във вторник грузинските депутати отхвърлиха президентското вето и приеха закона. Това предизвика един от най-големите протести в южнокавказката страна след обявяването на независимостта ѝ от СССР през 1991 г.
Съгласно закона всички организации, които получават над 20% от финансирането си от чужбина ще трябва да се регистрират като „агенти на чуждестранно влияние“ с много изисквания за регистрацията и наказателни глоби за нарушения.
Гласуването създава предпоставка председателят на парламента да подпише законопроекта в близките дни и той да влезе в сила, въпреки критиките от страна на САЩ и европейските държави, според които той е авторитарен, повлиян е от Русия и подкопава прозападната външна политика на Грузия.
Грузинското правителство твърди, че законопроектът е необходим за насърчаване на прозрачността и за гарантиране на суверенитета на страната срещу опитите на Запада, както твърди Тбилиси, да въвлече Грузия в конфронтация с Русия.
Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили, която се противопоставя на законопроекта, призова разединената опозиция в страната да се обедини против закона преди парламентарните избори, насрочени за 26 октомври.