"Предвид настоящата демографска тенденция се опасяваме, че застаряващото население ще остави на страна младите, като съсредоточи изборните дебати върху въпроси, касаещи предимно възрастните хора", се посочва в доклад на ПАСЕ, приет с 19 гласа "за" и 7 гласа "против".
"Подобно развитие на нещата ще изложи на риск стабилността на демокрацията, докато социалното единство днес е по-необходимо от когато и да е било", се посочва още в доклада, изготвен от депутата Милош Алигрудич.
В документа се отбелязва, че нараства процентът на въздържащите се от гласуване европейци, най-вече сред младежите между 18 и 24 години.
"Проучванията показват, че колкото по-късно младите хора се включват в политическия живот, толкова по-малко от тях после участват активно в политическите процеси, когато станат възрастни", се предупреждава още в документа.
В голяма част от европейските страни минималната възраст за гласуване е 18 години. През 2007 г. Австрия стана първата европейска страна, която я понижи на 16 години за всички избори.
Няколко германски провинции, един швейцарски кантон и три района, подчинени на британската монархия, също намалиха възрастта за гласуване от 18 на 16 години.