По повод изборите за Европарламент на 9 юни Световният фонд за природата (WWF) направи преглед на плановете за опазване на климата и природата на пет австрийски партии в ЕС, предаде австрийската агенция АПА, цитирана от БТА.
Австрийската социалдемократическа партия, "Зелени - Зелена алтернатива" и НЕОС подкрепят Зелената сделка и искат дори "допълнителни и по-силни" мерки в областта на климата и опазването на околната среда. Австрийската народна партия не е дала конкретен отговор по темата, но политическото ѝ семейство от Европейската народна партия се застъпва за по-нататъшно прилагане на Зелената сделка. Австрийската партия на свободата заяви, че иска "оттегляне от Зелената сделка".
"Политиците определено трябва да подкрепят по-силно Зелената сделка, за да можем да спрем климатичната криза и загубата на биоразнообразие. В противен случай Европа няма да има план и стратегия в разгара на тази двойна криза. Това би било фатално", каза програмният ръководител на WWF Хана Зимонс.
Ето защо WWF призовава за мерки за постигане на климатична неутралност най-късно до 2040 г. и за приемане на голям пакт за опазване на природата.
Проучването на WWF показва конкретни различия в мненията за опазването на климата. "Зелените" искат до 2040 г. в законодателството на ЕС да бъде заложен неутралитет по отношение на климата, докато Австрийската социалдемократическа партия и НЕОС искат дотогава да намалят емисиите на въглероден диоксид с поне 90%.
"Зелените" също така подкрепят варианта за "правно обвързващи целеви дати за постепенно спиране на използването на въглища до 2030 г., на природен газ до 2035 г. и на нефт до 2040 г.".
Австрийската социалдемократическа партия и НЕОС смятат, че тези конкретни срокове са твърде строги, но подкрепят приемането на фиксирани цели. В отговора си Австрийската партия на свободата се обяви против "всякаква намеса чрез законодателството на ЕС" във връзка с енергийните доставки". Австрийската народна партия не е дала отговор, но обичайно също е против законоустановените цели за поетапно намаляване на потреблението.
Според Агенцията на ЕС по околна среда Европа не е достатъчно подготвена за климатичните рискове, поради което е важно и правилното адаптиране към последиците от глобалното затопляне. В проучването на WWF Австрийската социалдемократическа партия, "Зелените" и НЕОС подкрепят "приемането на нови законодателни и незаконодателни мерки за устойчивост на климата, които дават приоритет на използването и разширяването на решения, основани на природата". ЕНП предлага само незаконодателни проекти, докато Австрийската партия на свободата не вижда необходимост от допълнителни мерки на ЕС в тази област.
По повод европейските избори WWF призовава за увеличаване на инвестициите в природата до 50 милиарда евро годишно, за да се изпълни стратегията на ЕС за биоразнообразието до 2030 година. Също така трябва да се определят задължителни цели за защитените територии.