Френското правителство обсъжда ситуацията с ромите

share

Новото социалистическо правителство на Франция днес ще води спешни разговори с министри и граждански сдружения за съдбата на пребиваващите в страната роми, след като вълна от експулсирания и разтуряне на импровизирани лагери породи обвинения, че Франсоа Оланд следва примера на Никола Саркози в преследване на това етническо малцинство, пише в. "Гардиън".

Правителството на Саркози бе обвинено в дискриминация при експулсирането на роми обратно в България и Румъния. Критици намекнаха за неприятните спомени от депортиранията по време на Втората световна война. Мнозина от ромите просто се завърнаха във Франция, но тъй като предишните им лагери бяха разрушени, те заживяха в още по-голяма бедност и по-тежки условия, в обстановка на страх и сплашване, отбелязва вестникът. Оланд беше обещал по време на предизборната си кампания, че всякакво разтуряне на лагери ще бъде съчетано с "алтернативни решения". Това обаче не се случи при последните експулсирания. Кадрите на разрушените лагери и сравненията с твърдата ръка на Саркози срещу ромите са пи ар катастрофа за Оланд, пише "Гардиън".

Неотдавнашно допитване сочи, че 80 процента от французите одобряват разтурянето на незаконните лагери, но 73 процента смятат, че това не е ефикасна мярка, тъй като просто измества проблема на друго място, отбелязва вестникът.

Сдруженията, които днес ще бъдат приети от премиера Жан-Марк Еро, ще поискат живеещите във Франция между 15 000 и 20 000 роми да могат по-лесно да работят в страната, децата им да могат да ходят на училище и никой лагер да не бъде разтурян без обещаните от Франсоа Оланд "алтернативни решения", съобщава в сайта си радио "Франс енфо".

След това премиерът ще председателства междуведомствена среща, сред чиито участници ще са вътрешният министър Манюел Валс и министърката на жилищното строителство Сесил Дюфло. Сред обсъдените варианти ще бъде отпадането на ограниченията пред достъпа на българите и румънците до френския пазар на труда. Подобно на осем други европейски страни, Франция ограничава правото на българските и румънските граждани да работят на нейна територия и изисква от тях разрешително за работа. Тя е създала опростена процедура за 150 професии, при които се издава разрешително за работа независимо от ситуацията на трудовия пазар, отбелязва "Франс енфо".

Водещи новини

Още новини