Домакинствата в Кипър изхвърлят 48 000 тона храна годишно, показва проучване за социално-икономическото въздействие на разхищенията, резултатите от което бяха обявени.
Кипър е на трето място в ЕС по количеството хранителни загуби, подчертава изследователският екип и призовава за спешни мерки за нулеви отпадъци и зелени решения.
Почти 2,5 кг хранителни отпадъци произвежда всяко домакинство в Кипър на седмица, се посочва в доклада по проекта "Хранителен отпечатък" (FOODprint), осъществен с финансова помощ по програмата "Живот" (LIFE) на ЕС.
Разходите, които всеки жител губи годишно заради хранителни отпадъци, достигат 1000 евро, изчисляват авторите на доклада.
Кипърците пазаруват повече храна, отколкото могат да употребят - средно всяко семейство изхвърля повече от 1/5 от продуктите, които купува.
По-малко от половината от населението (48% от него), приготвя количество храна, колкото е необходимо за консумация, предаде БНР.
През последните години има положителна тенденция в потребителските нагласи за пазаруване, съхраняване и използване на храната, като по-доброто планиране е свързано с повишаването на цените на продуктите, показват още резултатите по проекта.
Ресторанти и други търговски обекти дават над 110 000 тона хранителни отпадъци годишно.
Спешно са необходими мерки за справяне с тревожните нива на хранителни разхищения в Кипър, се заявява в доклада.
Над 17 000 тона от тях могат да бъдат елиминирани, ако 100 000 жители възприемат практики за ограничаването им, твърдят експертите.
А ако количествата хранителни отпадъци се изхвърлят в съоръжения за производство на биогаз, може да се генерират почти 14 млн. киловатчаса енергия годишно.
Повишаването на осведомеността по въпроса за хранителните отпадъци е от ключово значение за промяна на поведението на гражданите, което води до екологични, икономически и социални ползи, заключава проучването.