Полша няма да изпълни съдебно решение, предизвикано от опасения за околната среда, за спиране на работата в мината за лигнитни въглища "Туров" след 2026 г., каза министър-председателят късно във вторник, тъй като това може да застраши енергийната сигурност на страната, цитира думите му Ройтерс.
Екологичните групи "Фондация Франк Болд", "Грийнпийс" и Екологичната асоциация EKO-UNIA заявиха в изявление във вторник, че съдът във Варшава е отменил решение, което разрешава концесията за добив на въглища в Туров да бъде удължена, тъй като това може да причини значителни щети на околната среда.
"Не сме съгласни с днешното незаконно решение... да спрем работата в мината в Туров", написа Матеуш Моравецки в публикация във "Фейсбук". "Не можем да го приложим и ще направим всичко, за да го отменим"
Полша твърди, че цели 8% от енергията й се доставя именно от тази мина.
Моравецки и министърът на държавните активи Яцек Сасин ще посетят мината в сряда.
Екологични групи отдавна критикуват въздействието върху околната среда на откритата мина, разположена точно до границата с Чешката република.
"Имаме продължаваща климатична криза, поради което Туров, както и други остарели електроцентрали, работещи с въглища, трябва да бъдат затворени най-късно до 2030 г.", каза Анна Мерес от "Грийнпийс".
Мината беше в центъра на спора между Варшава и Прага, тъй като чехите казаха, че работата й причинява замърсяване на природата и загуба на подпочвени води.
Полша се съгласи да плати на Чешката република 45 милиона евро компенсация за уреждане на спора, но на Варшава беше спряно финансиране от Европейския съюз поради неплащане на глоби, свързани с този спор.
Решението относно екологичното разрешение за удължаване на концесията не е окончателно и правителството и собственикът на мината, контролираната от държавата енергийна компания PGE имат право да обжалват.