Норвегия пое днес председателството на Арктическия съвет от Русия в момент, когато сътрудничеството между западните страни от региона и Москва в регионалния орган е замразено заради инвазията в Украйна, предаде Ройтерс.
Освен това Норвегия предлага да организира среща на Арктическия съвет през 2025 г., която ще бъде 14-ата поред. В изявление на организацията се посочва, че това е важна стъпка, тъй като всички страни ще участват в заседанията, което означава, че Русия също ще бъде поканена.
Арктическия съвет беше създаден 1996 г. с цел объждане на въпроси, които засягат полярния регион. Темите варират от замърсяването до местното икономическо развитие и провеждането на мисии за издирване и спасяване.
Съветът се състои от осем страни: Русия, САЩ, Канада, Финландия, Норвегия, Исландия, Швеция и Дания.
Руските военни действия в Украйна в края на февруари миналата година започнаха в момент, в който Русия беше изкарала половината от двугодишното си ротационно председателство на съвета, пише БТА.
Останалите седем арктически страни преустановиха сътрудничеството си в Москва и временно спряха изпълнението на една трета от общо 130-те проекта на организацията, защото те изискваха участието на Русия. Москва нарече това решение "достойно за съжаление".
Норвегия разпространи отделно изявление, в което посочва, че засега контактите ѝ с Русия ще останат на равнище висши граждански служители, а не на равнище висше политическо ръководство.
"Политическият контакт с Русия е невъзможен, но ще продължим да бъдем предсказуеми във взаимодействията ни с Русия в рамките на Арктическия съвет", заяви норвежката външна министърка Аникен Хюитфелт.
Преди днешното заседание на съвета норвежкия заместник-външен министър Айвинд Вад Петерсон каза, че е запазването на организацията е в интерес на всички арктически страни.
"Трябва да действаме като спасителен пояс на Арктическия съвет, който е най-важният международен форум за сътрудничество в арктическия регион, и трябва да гарантираме неговото оцеляване", допълни норвежкият дипломат.