Великобритания коронясва крал Чарлз III

Getty
share

От ранна сутрин хиляди британци излязоха по улиците на Лондон, за да наблюдават тържествената церемония по коронясването на крал Чарлз III.

Пред резиденцията на държавните глави на Обединеното кралство – Бъкингамския дворец - бяха издигнати трибуни за поканените гости, включително ветерани от въоръжените сили и служители на Националната здравна служба и социалните грижи.

Церемонията започна в 11 часа българско време с парад на около 200 служители на въоръжените сили - повечето от суверенния ескорт на кавалерията. Те ще  участват в процесията до Уестминстърското абатство, където ще се състои религиозният ритуал. Той започна в 13 часа.

Малко преди старта крал Чарлз III влезе  в Уестминстърското абатство.

Заедно с монарха пристигнаха съпругата му кралицата – консорт Камила, синът му принц Уилям. Наследникът на короната бе придружаван от съпругата си Кейт Мидълтън.

Религиозният ритуал започна с разпознаване. Според традицията крал Чарлз III бе представен на народа - традиция, датираща от англосаксонски времена. Застанал до 700-годишния стол за коронация, архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби се обърна към всяка страна на абатството и обяви Чарлз за "несъмнен крал". След това главата на Англиканската църква помоли паството да покаже своята почит и служба. Присъстващите в храма хора извикаха "Боже, пази крал Чарлз!".

Смята се, че столът за коронация, известен още като стол на Свети Едуард или стол на крал Едуард (управлявал Англия от 1272 до 1307 г.), е най-старата мебел в Обединеното кралство, която все още се използва по първоначалното си предназначение. На него са короновани общо 26 монарси.

След разпознаването започна вторият етап от церемонията – клетвата.

Кентърбърийският архиепископ поиска от крал Чарлз III да потвърди, че ще спазва закона и догмите на Англиканската църква по време на управлението си.  

Кралят заяви: Ще спазвам законите и догмите!

След това монархът сложи ръка върху Библията и положи коронационната клетва.

Третият етап от коронацията помазването започна в 13 и 30 часа. Чарлз III свали церемониалната роба и той седна на коронационния стол, за да бъде помазан. Архиепископът на Кентърбъри изля специално масло от ампулата - златна колба, върху коронационната лъжица, след което помаза краля под формата на кръст на главата, гърдите и ръцете му.

Самото масло е произведено специално за коронацията от маслини, събрани от две горички на Елеонския хълм в Йерусалим, и осветено на специална церемония в църквата на Божи гроб в града.

В 14 часа стартира четвъртият етап – инвеститурата. Това е  моментът на короноването, когато кралят носи короната на Свети Едуард за единствен път в живота си. Крал Чарлз III ще бъде едва седмият монарх, който ще я носи след Чарлз II (1660 – 1685 г.) , Джеймс II  (1685 – 1688 г.), Уилям III (1688 – 1702 г.), Джордж V  (1910 – 1936 г.), Джордж VI  (1936 – 1952 г.) и Елизабет II, която за последен път я носи на собствената си коронация през 1953 г.

Първо на монарха бяха връчени предмети, сред които са кралската сфера, пръстенът за коронация, скиптърът с кръст, който представлява властта, и скиптърът на суверена - златен жезъл, увенчан с бял емайлиран гълъб.

По-рано в главния храм на Англиканската църква пристигнаха синът на монарха принц Хари, премиерът Риши Сунак, членове на кабинета, лидери на партии, кметът на Лондон Садик Хан, лидери на релизиозни общонсти и други официални лица.

Сред присъстващите бяха съпругата на президента на САЩ Джо Байдън – Джил Байдън и американският певец Лайнъл Ричи.

По повод коронацията на Чарлз III в столицата на Великобритания ще присъстват държавници от цял свят.

Днес Чарлз III ще бъде коронован за крал на Великобритания

България е представена от служебния премиер Гълъб Донев.

На церемонията присъстваше и бившият министър-председател на България Симеон Сакскобургготски. Той е е далечен роднина на британската кралска династия, която до Първата световна война се е наричала Сакскобургготска.

 

Водещи новини

Още новини