Долната камара на германския парламент, Бундестагът, почете паметта на бойците и жертвите на еврейското въстание във Варшавското гето преди 80 години с реч на своята председателка Бербел Бас, предаде ДПА.
"Това беше безнадеждна борба, в която достойнството и смелостта се изправиха срещу най-дълбокото презрение към човечеството и жестокостта", каза тя в началото на парламентарната сесия.
"Днес ние се прекланяме пред еврейските въстаници и всички жертви от Варшавското гето. Прекланяме се пред убитите, депортираните, изтезаваните, лишените от права, унизените и ограбените евреи на Европа".
Депутате почетоха паметта на жертвите, ставайки на крака.
Варшавското гето е създадено от германските окупатори през есента на 1940 г. Около 450 000 души са затворени там на много малко пространство.
През 1942 г. нацистите започват да депортират евреите в лагери на смъртта и трудови лагери. От юли да септември са депортирани или убити между 250 000 и 280 000 души.
Когато на 19 април 1943 г. части на СС навлизат в гетото, избухва въстанието на слабо въоръжената еврейска съпротива. Мнозина смятат, че въстанието ще продължи само няколко дни, но евреите се сражават в продължение на около три седмици до средата на май.
Повече от 56 000 евреи са убити или депортирани в концентрационни лагери и лагери на смъртта.
Вчера президентите на Полша, Израел и Германия - Анджей Дуда, Ицхак Херцог и Франк-Валтер Щайнмайер - отбелязаха заедно началото на въстанието във Варшава, отбелязва БТА.