Преговарящите екипи на страните от Европейския съюз постигнаха политическо споразумение днес за залагането на по-амбициозни цели по отношение на използването на възобновяема енергия до 2030 г. - политика, която е основна за плановете на Общността за борба с изменението на климата и прекратяване на използването на руски изкопаеми горива, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.
В текста на документа е записано, че до 2030 г. страните в ЕС ще трябва да получават 42,5 на сто от енергията си от възобновяеми източници като вятър и слънце, заяви депутатът от Европейския парламент Маркус Пипер в публикация в "Туитър". Към този момент целта беше до 2030 г. ЕС да произвежда 32 на сто от енергията, която потребява от възобновяеми източници.
Политическата сделка сега трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и страните от ЕС, преди да може да стане закон.
В тази връзка от Европейската комисия посочиха, че ще са необходими допълнителни инвестиции от 113 милиарда евро (123 милиарда долара) във възобновяема енергия и водородна инфраструктура до 2030 г., ако страните от ЕС искат да прекратят зависимостта си от руските изкопаеми горива.