Ръководителят на Норвежкия съвет за бежанци (НСБ, NRC) очаква нова вълна от стотици хиляди бежанци от Украйна в Европа през зимата поради "неприемливите" условия за живот, заяви той вчера, предаде Ройтерс.
Атаките на Русия срещу електрическата инфраструктура на Украйна оставиха милиони хора без отопление, чиста вода или електричество, докато температурите падат рязко.
Москва твърди, че нападенията не са насочени срещу цивилни граждани и имат за цел да намалят боеспособността на Украйна и да я тласнат към преговори. Киев от своя страна определя нападенията като военно престъпление.
"Никой не знае колко, но ще бъдат още стотици хиляди (напускащи Украйна), тъй като ужасяващите и незаконни бомбардировките на гражданската инфраструктура правят условията за живот непригодни на твърде много места“, заяви по телефона за Ройтерс Ян Егеланд, след като се завърна от пътуване до Украйна по-рано този месец.
"Затова се опасявам, че кризата в Европа ще се задълбочи и също така, че ще засенчи много кризи на други места по света", каза той.
Около 18 млн. души или 40 процента от населението на Украйна зависи от помощи, твърди ООН. Други 7,8 млн. са напуснали страната и са се отправили към други части на Европа.
Говорителка на Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) заяви в мейл пред Ройтерс, че данните "все още не показват значително увеличение на пресичане на границите" през последните седмици. Въпреки това някои съседни страни като Румъния и Полша съобщават за малки увеличения, добави тя.
Запитана за планирането на извънредни ситуации през тази зима, ВКБООН заяви, че агенцията се подготвя за редица възможни сценарии, включително увеличаване на разселването в рамките на страната и увеличаване на броя на бежанците.
Полският президент Анджей Дуда заяви вчера, че Полша и Германия трябва да поискат от Европейския съюз повече помощ за справяне с очакваното увеличение на броя на украинските бежанци.
Егеланд заяви, че някои украински бежанци, които са се завърнали в страната си това лято, сега се "отказват" и се отправят в обратна посока.
НСБ работи в 35 държави, като предоставя спешна и дългосрочна помощ, включително в Украйна и съседните страни Румъния, Молдова и Полша, допълва БТА.