Венецианската комисия към Съвета на Европа представи оценка на законопроект за изменение на българското законодателство, насочен към повишаване на отчетността на главния прокурор в България. Оценката бе поискана през юли от тогавашния министър на правосъдието Надежда Йорданова, се посочва в документа.
Венецианската комисия е на мнение, че целта за подобряване на отчетността на главния прокурор не може да бъде постигната само с промяна на правилата за наказателно разследване. За постигането на тази цел може да бъде необходим по-цялостен подход, включително по отношение на Висшия съдебен съвет (ВСС), се посочва в заключителните бележки, цитирано от БТА.
Отново се препоръчва дисциплинарната процедура във ВСС по отношение на главния прокурор да бъде по-подробно описана в законодателството. По въпросния проектозакон се препоръчва изискванията за избираемост на ad hoc прокурор (за проверка на главния прокурор - бел. кор.) да бъдат уточнени по-подробно; кандидатите за такава длъжност да дават съгласие за включването им в списъка и назначаването им; законовите промени да очертаят обстоятелства и процесуални последици, при които ad hoc прокурорът може да бъде отстранен или отстранен от длъжност; да се уточни по-подробно обхватът на съдебния контрол върху процесуалната дейност на прокурора ad hoc; да се определи обхват на общия йерархичен прокурорски контрол върху ad hoc прокурора и да се посочат необходимите изключения и процесуални гаранции за ad hoc прокурора; да се въведе отсяващ механизъм за разглеждане на явно неоснователни жалби срещу главния прокурор.
Отчита се, че при обсъждането на подобни изменения българският законодател ще се изправи пред трудността да намери равновесие между две задачи - да приведе българското право в съответствие с изискванията на Европейската конвенция за правата на човека, тълкувана от Европейски съд по правата на човека, както и да спазва ограниченията по българската Конституция, както е тълкувана от Конституционния съд.