27-те страни-членки на ЕС са се договорили да изпратят още военна помощ на Украйна на стойност 500 милиона евро, съобщи БТА, позовавайки се на изявление на Върховния представител по въпросите на сигурността и външните работи на ЕС Жозеп Борел.
Борел каза, че е от жизнено важно значение ЕС да засили военната си подкрепа за Украйна, тъй като Русия се подготвя за нова атака в източната част на страната и "следващите седмици ще бъдат от решаващо значение".
Това е третият пакет военна помощ, която ЕС се съгласи да изпрати на Украйна, за да може тя да се защити от руската инвазия. ЕС е изпратил военна помощ на стойност общо 1,5 милиарда евро. През февруари и март ЕС обяви двата предходни транша военна помощ, всеки от които беше на стойност 500 милиона евро.
Парите за военната помощ, които ще се използват за закупуване на оборудване, гориво, медицински консумативи и оръжия, идват от бюджет, наречен Европейски инструмент за мир (ЕИМ) - механизъм за финансиране, който е отделен от бюджета на ЕС. Договорите за ЕС не позволяват на блока да използва средства от бюджета си за финансиране на военни проекти. ЕИМ се финансира отделно от страните членки на ЕС и позволява на съюза да подкрепя въоръжените сили на партньорски страни.
Страните членки на ЕС предоставят оръжия на Украйна и на базата на двустранни връзки, независимо от останалата част от блока. Украинският президент Володимир Зеленски призова Запада да предостави на страната му тежко въоръжение, включително танкове, самолети и артилерия. Около участието на Германия обаче възникна напрежение. Киев разкритикува германския канцлер Олаф Шолц заради блокирането на доставки на тежко въоръжение и неговото настояване за общи действия на ЕС по въпроса. Украинското правителство посочва, че други страни от ЕС като Словакия и Чехия, вече са предоставили тежко въоръжение. Миналия уикенд Словакия изпрати в Украйна руска противовъздушна система С-300.