Италия планира да одобри тази седмица нов пакет, за да помогне на потребителите и компаниите да се справят с покачващите се цени на електроенергията, каза днес министърът на земеделието Стефано Патуанели, цитиран от БТА.
Последната схема за таван на цените в енергийния сектор идва в допълнение към вече предвидените от юли миналата година 16 милиарда евро (17,58 милиарда долара) в опит да се понижат цените на петрола и газа.
Указът със сигурност ще бъде готов тази седмица, заяви пред медиите Патуанели.
Очаква се кабинетът да има заседание до четвъртък, казаха пред Ройтерс две високопоставени правителствени лица.
Италианската икономика, която е нараснала с 6,6 на сто миналата година след рекордно свиване от 9 на сто през 2020 г. заради продължителните локдауни за коронавируса, е изправена пред все по-слаба перспектива за растеж.
Промишленото производство се е понижило с 3,4 на сто през януари спрямо предходния месец, което е най- стръмният спад за повече от година и е допринесло за слабия старт на първото тримесечие, дори преди генерираните от руската инвазия в Украйна проблеми.
Сред множеството обсъждани мерки Патуанели призова правителството да намали акцизите върху бензина и дизела.
Това е неизбежна мярка, подчерта той.
Очаква се пакетът да бъде финансиран от серия компенсаторни мерки, включително за връщане на печалбата на енергийните компании, твърдят високопоставени лица.
Пакетът няма да окаже влияние върху държавния дефицит, който финансовото министерство иска да намали до 5,6 на сто от растежа тази година спрямо 7,2 на сто през 2021 г.
Премиерът Марио Драги работи и на европейско равнище за въвеждането на общ механизъм , с който да се сложи таван на цените за внос на газ, каза едно от високопоставените лица.
Около 184 000 компании в Италия са заплашени от фалит заради покачването на цените на енергоносителите. Това се посочва в публикуван днес доклад на италианската асоциация на кооперативите „Конфкооперативе“ (Confcooperative) и института за социално-икономически проучвания „Ченсис“ (Censis), цитиран от ТАСС.
Според прогнозите за първата половина на 2022 г. около 184 000 компании са изложени на риск. В тях работят малко под 1,4 милиона души (10,5 на сто от общия брой) и осигуряват 10,9 на сто от добавената стойност на производствената система, се посочва в документа. Експертите предупреждават, че първоначално растежът на цените на енергоносителите, а впоследствие и войната в Украйна могат да доведат до съкращаване на БВП с 3 на сто през 2020 г.
По-рано Драги съобщи, че някои компании в редица сектори, включително производство на стомана, хартия и керамика, са спрели работа и заради високата цена на електроенергията.