Дания обяви днес планове за изграждане на 6 гигавата капацитет за електролиза, чрез която да се преобразува зелена енергия в зелен водород, което пък трябва да отдалечи страната от изкопаемите горива и да подобри енергийната сигурност, съобщава БТА.
Водородът се категоризира като зелен, когато се произвежда с помощта на възобновяема енергия и считан за ключов в прехода към нисковъглеродна икономика. Засега обаче технологията е скъпа и недостатъчно ефективна.
Датският парламент одобри в рамките на една поръчка субсидии на стойност 1,25 милиарда датски крони (184,83 милиона долара), чиято цел е да подкрепи производството на водород и на го направи по достъпен.
"Досега икономиката ни беше базирана основно върху петрола, но в бъдеще тя ще се основава на водорода", каза министърът на климата и енергетиката Дан Йоргенсен. "Това ще ни направи независими от изкопаемите горива."
Според министъра държавните помощи от такъв порядък сега ще бъдат по-бързо одобрявани в контекста на войната в Украйна.
Дания възнамерява да развие сериозно соларните и вятърните си централи, но Йоргенсен не посочи дали ще бъдат обявявани нови търгове, а само каза, че за това предстоят нови полотически преговори по-късно тази година.
Електролизата е процес, който използва електричество, за да разделя водата на кислород и водород, който след това може да бъде използван пряко за индустриални цели или като гориво в авиацията или за тежки транспортни машини, които трудно могат да бъдат задвижвани от електрически батерии.
ЕС предвижда да разполага с 6 гигавата електролизен капацитет до 2024 г. и 40 гигавата до 2030 г. В момента капацитетът е една 0,3 гигавата, сочат данни на Международната агенция за енергия.