Полша отзовава новия си посланик в Прага, след като той разкритикува подхода ѝ в спора с Чехия за държавна въглищна мина, съобщи БТА.
Говорителят на полското правителство Пьотър Мюлер късно вчера написа в "Туитър", че коментарите на посланика са били "изключително безотговорни" и че процедурата за отзоваването на посланика вече е в ход. Той каза, че всеки дипломат трябва да отстоява интересите на Полша.
В интервю, публикувано вчера от "Дойче веле", посланик Мирослав Яшински каза, че Полша е показала "липса на съпричастие, липса на разбиране и липса воля да започне диалог" с Чехия.
Полската мина за лигнитни въглища е разположена близо до чешката граница и властите в Чехия казаха, че тя оказва негативно въздействие върху околната среда и изразходва вода от някои села в района. Месеци на преговори между чешкото и полското министерство на околната среда не доведоха до решаване на спора, въпреки многократните изявления на полския премиер Матеуш Моравецки, че споразумението е близо.
Яшински, който миналия месец стана посланик на Полша в Чехия, обвини главно ръководството на мината за неуспеха за решаване на конфликта и за това, че е допуснало той да се превърне в спор на правителствено равнище.
"Нека да сме честни и да признаем, че все пак причината за спора беше арогантността на някои хора", каза Яшински в интервюто си за "Дойче веле". "Преди всичко ръководството на мината. След това ръководството на (държавния гигант) Полска група енергетична и на светлинни години от тях са министерствата и премиерът", каза Яшински.
Мината създаде напрежение и между Полша и Европейския съюз. През октомври Съдът на ЕС наложи глоба на Полша от 500 хиляди евро на ден за това, че страната не се е съобразила с разпореждането за затваряне на мината "Турув". Полското правителство аргументира отказа си да затвори огромната открита мина с това, че тя захранва електроцентрала, която генерира 7 процента от електроенергията в страната. Варшава също така отказва и да плати глобата, като твърди, че Съдът на ЕС няма правомощието да я наложи.