Схемата на британското правителство да привлече най-известните в света учени в Обединеното кралство след Брекзит е претърпяла пълен провал, след като за шест месеца не се е явил нито един желаещ, пише „Гардиън“, цитиран от БНР.
Даването без особени изисквания на визи за лауреати на Нобелови награди и други носители на престижни глобални награди в различни области на науката като инженество, хуманитарни дисциплини и медицина, бе окачествено като „шега“ от експерти, след като министрите признаха провала си в опитите да събудят интерес за работа на Острова.
„Шансовете поне един лауреат на Нобелова награда или наградата на Тюринг да дойде във Великобритания са равни на нула през следващото десетилетие“, казва нобелистът Андре Гейм за списание New Scientist, което първо съобщи новината. Ученият от университета в Манчестър, който е получил наградата за физика през 2010 година за експериментите с графен, допълва, че на схемата не може да се гледа сериозно.
При обявяването на схемата вътрешният министър Прити Пател гордо бе заявила, че „най-добрите и най-умните“ ще дойдат на Острова и точно това е целта на точковата имиграционна система.
Но шест месеца по-късно списание New Scientist пише, че след поискан отговор от правителството на базата на Закона за свободата на информацята, става ясно, че нито един голям учен не е кандидатствал за виза и Великобритания не е привлекателна дори за европейските студенти, които трябва да плащат високи международни такси за обучение.