Икономиката на Великобритания подобри растежа си през септември след слабото представяне през лятото, показват данни на официалната британска статистика ONS, предаде БНР.
Брутният вътрешен продукт се повиши през септември с 0,6% спрямо август, когато обаче нарасна с едва 0,2% (низходяща ревизия от предишна оценка за растеж с 0,4%) и след като през юни отбеляза спад с 0,2 на сто.
Въпреки ускоряването на икономическия растеж през септември, БВП на Обединеното кралство е все още с 0,6% под неговото ниво през февруари 2020 г. - точно месеци преди началото на коронавирусната пандемия и последвалия първи локдаун в страната.
Септемврийският растеж беше подпомогнат от по-силната продукция в здравния сектор, тъй като хората се върнаха към лекарските посещения след техния солиден спад по време на пандемията, което доведе до повишение на целия сектор на услугите през септември с 0,7% спрямо месец по-рано.
Индустриалното производство обаче се сви с 0,4%, тъй като доставките на газ се понижиха за четвърти пореден месец, като в същото време продължиха и проблемите във веригите на доставки като във Великобритания, така и в световен мащаб.
Според ONS БВП на Обединеното кралство за цялото трето тримесечие (юли - септември 2021 г.) нарасна с 1,3%, но след ръст с 5,5% през второто тримесечие. Спрямо година по-рано британската икономика нарасна през третото тримесечие с 6,6%, но след скок с 23,6% през предходните три месеца.
Петата най-голяма икономика в света се сви с близо 10% през пандемичната 2020 година, но Международният валутен фонд прогнозира, че тя ще отбележи най-солидно икономическо възстановяване спрямо останалите членове на Г-7, нараствайки с 6,8% през 2021 г.
Въпреки това бързо възстановяване от коронавирусната икономическа криза през пролетта, последва забавяне на растежа през лятото поради комбинация от нарастващи случаи на Covid-19, проблемите с глобалните вериги на доставки и недостига на някои категории работници на острова след Брекзит.
През миналата седмица пък Английската централна банка заяви, че запазва почти нулевите лихвени ставки, тъй като неотдавнашният икономически растеж е бил по-слаб, отколкото се очакваше. В същото време АЦБ ще следи отблизо състоянието на пазара на труда, след като правителствената схема за защита на работните места приключи на 1 октомври .