Над 120 са жертвите, а десетки все още се издирват при опустошителните наводнения, които сполетяха части от Белгия, Германия и Нидерландия. Ситуацията все още е критична, евакуацията в различни селища в трите държави продължава, стотици хиляди са без ток. Над 1300 се водят за безследно изчезнали.
В спасителните и издирвателните дейности участват полицията, гражданска защита, военни.
Трите държава получават и помощ от други страни от Европейския съюз. Ситуацията продължава да е драматична. В Нидерландия евакуираха 18-хиляден град. Същото е положението и в Източна Белгия и в провинциите Северен Рейн, Вестфалия в Германия.
Хората за минути губят домовете си и цялото си имущество. Ето какво какво разказват очевидци:
"Ситуацията в момента е добре. В центъра все още... Почти всички улици към от центъра са затворени. Няма достъп до там. Какво и към още два квартала, от където всъщност минава реката, откъдето преля. Повечето хора ходят на работа. Аз два дни не успях да отида на работа, защото няма от къде да мина, за да стигна до там. Движението е организирано, навсякъде има патрулиращи полицаи, линейки и пожарни", разказа Стефка Ангелова pred BNT.
"Беше ужасно да не можем да помогнем на хората, те ни махаха от прозорците. Къщите рухваха в ляво и в дясно от тях, а те ръкомахаха от дома по средата. Ние имахме късмет, че оцеляхме", каза Франк Тел - жител на Шулд, Германия.
"Водата дойде с огромна сила. Изби вратата на къщата и аз бях изхвърлен към комина на печката Толкова беше голямо налягането на водата когато изпълни къщата", каза Ларшейд - жител на Шулд, Германия.
Опасенията са, че след наводненията ще се появят още жертви, защото много хора продължават да се издирват.
От външно министерство потвърдиха, че сред загиналите в Германия и Белгия няма българи.