Марио Драги се опасява от наплив на мигранти след изтеглянето на войските на НАТО от Афганистан

Getty images
share

Министър-председателят на Италия Марио Драги изрази опасения, че изтеглянето на войските на НАТО от Афганистан, което трябва да бъде финализирано до 11 септември, ще отприщи нова мигрантска вълна към Европа, съобщава френският национален ежедневник Le Figaro.

Пристигането на мигранти от Афганистан „ще се превръща във все по-сериозен проблем“, заяви Драги пред италианските депутати. Заседанието на Европейския съвет, което ще се проведе в четвъртък и петък, включва въпроса за миграцията в дневния ред по искане на Италия, информира "Фокус".

„Можем да прогнозираме, че напускането на западните войски от Афганистан ще доведе до увеличаване на потока от мигранти от тази страна, чийто размер все още не знаем, но със сигурност ще бъде голяма“, алармира лидерът на кабинета в Рим.

Италия създава агенция за киберсигурност, за да се справи с руската заплаха

Наскоро Министерството на отбраната на Италия съобщи, че над 80 афганистански сътрудници и преводачи и техните семейства са пристигнали в страната. Други 200, които са работили с италиански войски в Афганистан и са се страхували за живота си, също ще се отправят към Италия. В ход са проверки на около 400 други афганистанци, за да се види дали действително са си сътрудничили с италианската армия, се казва в изявлението на военното министерство.

Драги дълго настояваше за необходимостта от това Европейският съюз да се ангажира по-обединено и координирано в управлението на миграционните потоци. „ Правителството иска да управлява имиграцията по балансиран, ефективен и хуманен начин. Но това не може да бъде чисто италиански въпрос. Трябва да е наистина европейски“, каза той.

Италия, която от години се сблъсква с масивен приток на мигранти, редовно се оплаква от липсата на европейска солидарност при управлението на този проблем. „Нуждаем се от общ ангажимент за ограничаване на потока от нелегална имиграция, организиране на легална имиграция и подпомагане на тези страни (на произход и транзит) да се стабилизират и намерят мир“, добави той. Драги също така настоя за необходимостта да се положат усилия за по-добра интеграция на легалните мигранти: „ Ако не интегрираме тези хора в италианското общество, ние първо вредим на себе си, защото липсата на интеграция означава, че ние произвеждаме по същество враждебни същества. Ако не ги интегрираме, потенциално ще си създадем врагове“.

Водещи новини

Още новини