Европейският парламент ще гласува за замразяване на сделката с Китай

Getty Images
share

Очаква се Европейският парламент да приеме предложение в четвъртък, в което се настоява за официално замразяване на инвестиционното споразумение на ЕС с Китай, вследствие на това, което евродепутатите определят като „неоснователни и произволни“ санкции на Пекин срещу законодателите на ЕС по-рано тази година, пише европейската редакция на Politico.

В проектопредложението, разгледано от редакцията на изданието, ще се съдържа и призив към ЕС да засили координацията със САЩ в противопоставянето срещу Китай, като същевременно се подчертава, че всякакви търговски сделки с Тайван „не трябва да бъдат заложници“ на сделката с Пекин.

Ако бъде прието, предложението се очаква да нанесе допълнителен удар върху първоначалните очаквания, че сделката – чието подписване отне 7 години и която има за цел отваряне на китайския пазар - може да влезе в процес на ратификация след няколко месеца.

Според проекта, който е подкрепен от най-големите политически групировки, Парламентът ще настоява, че „всяко разглеждане на всеобхватното споразумение за инвестиции между ЕС и Китай, както и всяка дискусия относно ратифицирането от Европейския парламент, са били основателно замразени, защото са въведени китайските санкции“.

През юни ЕК може да приеме част от националните планове за възстановяване и устойчивост

В документа ще се съдържа и искане „Китай да отмени санкциите, преди (парламентът) да се заеме с инвестиционното споразумение, без да се засяга крайният резултат от процеса на ратификация на CAI“, и се казва, че евродепутатите очакват Европейската комисия „да се консултира с Парламента, преди да предприеме каквито и да било стъпки към сключването и подписването на инвестиционното споразумение с Китай“.

Освен това текстът призовава Комисията да „използва дебата около CAI като инструмент за лост за подобряване на защитата на правата на човека и подкрепата за гражданското общество в Китай“.

По отношение на притесненията относно принудителния труд в Синдзян, предложението на Парламента ще повтори „искането си Комисията и Европейската служба за външна дейност бързо да финализират бизнес консултации по веригата на доставки с насоки за компаниите относно излагането на риск от използването на уйгурски принудителен труд и предоставянето на подкрепа при спешно идентифициране на алтернативни източници на доставка“.

Китай наложи санкции на петима евродепутати, както и на подкомисията по правата на човека, след като 27-те страни от ЕС одобриха санкции срещу длъжностни лица, отговарящи за управлението на лагери за интерниране в западния китайски регион с мюсюлманско мнозинство, съобщи "Фокус".
 

Водещи новини

Още новини