"Умиращ" от COVID-19 търси на кого да завещае 1 милион евро

gettyimages
share

От началото на пандемията измамниците разгърнаха пълния си потенциал и изпробваха какви ли не методи, за да откраднат лични данни, да си осигурят достъп до банкови сметки или просто да накарат наивници да превеждат пари без много въпроси.

27-годишен пловдивчанин сигнализира за нов тип измамна схема във Фейсбук, на която някой може да се върже и да се превърне в жертва с празна банкова сметка. Предупредил е за иновативния подход и в социалните мрежи.

Хакери атакуваха сайтовете на медицински лаборатории в страната

Стоян разказва пред „Марица“, че в събота следобед получил интересно съобщение. Било изключително дълго, но „разваленият български“ и хаосът в родовете на съществителните имена в него веднага го усълнило. Въпреки това го изчел докрай.

В съобщението, което идва от профил с име Gishanov Dimcho от град Плевен, измамникът се представя като предприемач, родом от България, но израснал извън страната. Обяснява, че като малък останал сирак и заради това иска помощ в осъществяването на проект за продпомагането на деца, останали без родители, и бездомници.

„Дотук всичко звучи що годе смислено. Но нататък вече премина границите на фантазията. По-надолу пише, че се е заразил с коронавирус, допълнително имал и рак на гърлото“, разказа Стоян.

В съобщението от измамника пише, че не му остава много време и че скоро ще загине от вируса - „Не ми остава много време на земята, тоест скоро ще умра“, след което обяснява, че иска да подари близо 1 милион евро на пловдивчанина. С тези пари, освен че ще има за собствена употреба, молбата на „умиращия“ била да се осъществи този проект за сираци и бездомни хора.

„Първоначално не отговарях на съобщението, но който и да е зад този профил, не спря да пише. След като му отговорих, тогава вече ми обясни, че ще умира и че иска да ме направи милионер, ако се заема с важната му мисия. Всичко е просто абсурдно. Дано никой не се хване на подобна глупост и да повярва на тази измислица. За да получи парите, жертвата, получила съобщението, трябва да изпрати името си, своя адрес, банкова сметка, както и ЕГН, за да удостовери самоличността си. Това обаче може да коства изключително много на наивниците в нета, чиито брой се умножи във време на пандемия. Умножи се и броят на опитите за подобни измами. Единственото решение на проблема – не отваряйте и не отговаряйте на подобни съобщение, независимо дали са по мейла или в социалните мрежи", съветва потърпевшият.

Водещи новини

Още новини