Споразумението с Турция за миграцията остава в сила и трябва да се прилага. Това заяви върховният европейски представител по външната политика Жозеп Борел след днешното разширено заседание на Съвета на ЕС, в което участваха 54 министри, двама зам.-председатели на ЕК и двама еврокомисари.
По думите на Борел това споразумение следва да остане основната рамка за сътрудничество с Анкара в областта на миграцията. Резултатите досега са видими - значително намаля броят на незаконно преминаващите мигранти, подобриха се условията за мигрантите, подслонени от Турция.
Почти цялата сума от шест милиарда евро от ЕС по споразумението бе осигурена. Това споразумение ще бъде част от бъдещите ни отношения с Анкара, то е в общ интерес, обобщи Борел.
Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон добави, че от началото на пандемията Турция е спряла да приема обратно мигранти, достигнали до ЕС. По нейните думи, въпреки това ЕС е възстановил приема на бежанци, подслонени в Турция. Представителите на институциите и на държавите от ЕС са обсъдили днес възможността за по-добро управление на миграцията. Не можем да се справим с миграцията без съдействието на страните, откъдето идват мигрантите, поясни Борел.
Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас посочи, че в новия европейски бюджет пряко за дейности, свързани с миграцията, са осигурени 10 милиарда евро, но ЕС разполага с много по-широки възможности, за да посрещне трудностите в тази област.
Миналата седмица ЕК изрази готовност да предложи до средата на годината по-строги визови ограничения за държавите, които не приемат обратно от ЕС свои граждани. Йохансон уточни, че предстои да бъде изготвен списък на страните, които отказват съдействие и на които може по тази причина да бъдат наложени допълнителни визови ограничения.