ЕС очаква споразумението с Турция за миграцията да се прилага

gettyimages
share

Споразумението с Турция за миграцията остава в сила и трябва да се прилага. Това заяви върховният европейски представител по външната политика Жозеп Борел след днешното разширено заседание на Съвета на ЕС, в което участваха 54 министри, двама зам.-председатели на ЕК и двама еврокомисари.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

По думите на Борел това споразумение следва да остане основната рамка за сътрудничество с Анкара в областта на миграцията. Резултатите досега са видими - значително намаля броят на незаконно преминаващите мигранти, подобриха се условията за мигрантите, подслонени от Турция.

Европейските страни ще обсъждат новия пакт за миграцията и убежището

Почти цялата сума от шест милиарда евро от ЕС по споразумението бе осигурена. Това споразумение ще бъде част от бъдещите ни отношения с Анкара, то е в общ интерес, обобщи Борел.

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон добави, че от началото на пандемията Турция е спряла да приема обратно мигранти, достигнали до ЕС. По нейните думи, въпреки това ЕС е възстановил приема на бежанци, подслонени в Турция. Представителите на институциите и на държавите от ЕС са обсъдили днес възможността за по-добро управление на миграцията. Не можем да се справим с миграцията без съдействието на страните, откъдето идват мигрантите, поясни Борел.

Зам.-председателят на ЕК Маргаритис Схинас посочи, че в новия европейски бюджет пряко за дейности, свързани с миграцията, са осигурени 10 милиарда евро, но ЕС разполага с много по-широки възможности, за да посрещне трудностите в тази област.

Миналата седмица ЕК изрази готовност да предложи до средата на годината по-строги визови ограничения за държавите, които не приемат обратно от ЕС свои граждани. Йохансон уточни, че предстои да бъде изготвен списък на страните, които отказват съдействие и на които може по тази причина да бъдат наложени допълнителни визови ограничения.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

Водещи новини

Още новини