Хуманитарната организация "Оксфам" и гръцкият Съвет за бежанците призоваха в публикуван днес доклад Европейския съюз да ускори преразпределянето на бежанците между страните в блока, предаде ДПА.
Откакто през септември миналата година Европейската комисия направи предложения за реформа, почти няма напредък, посочват организациите в общия си доклад. От септември до края на миналата година в 10 страни от ЕС са били разпределени не повече от 2500 души вместо обещаните 5100.
Макар че други мерки, набелязани в пакта за бежанците между ЕС и Турция от 2016 г., бяха незабавно изпълнени (например приемните центрове на гръцките острови), все още няма споразумение за разпределянето на хора, получили право на убежище в ЕС, се казва в доклада.
В него се призовава също ЕС да осигури прилични условия на живот в лагерите, които съгласно пакта трябваше да бъдат за временен, а не за продължителен престой.
Новият лагер на остров Лесбос, построен след пожара в лагера Мория, все още не отговаря и на минималните изисквания, посочва докладът. Той изтъква, че Гърция поема основата тежест по отношение на грижата за пристигащите мигранти.
Само за времето от януари до септември 2020 г. са били приети около 27 000 молби за убежище, а от 2016 г. насам те са над 73 000.
Мнозина са блокирани в страната, а Гърция не разполага нито с финансова възможност да работи за тяхната интеграция, нито има стратегия за това, отбелязва документът.
Страните от ЕС спорят по реформата на системата за предоставяне на убежище от години. Южните страни в съюза, включително Италия и Гърция, където пристигат особено голям брой кандидати за убежище, настояват другите страни да приемат част от мигрантите. Унгария и Чехия обаче категорично отказват.