Франция, Германия и Великобритания изразиха днес дълбоко безпокойство от инстралирането на три усъвършенствани центрофуги в завода в Натанз - основен обект за обогатяване на уран в Иран, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Съгласно условията на иранското ядрено споразумение, подписано през 2015 г. във Виена, което Париж, Берлин и Лондон се опитват да запазят, въпреки че САЩ се оттеглиха от него, Иран няма право да използва такива сложни центрофуги.
В съвместно изявление европейците призовават Техеран "да не застрашава важната възможност за връщане към дипломацията, която представлява идването на власт на новата американска администрация", при президентството на Джо Байдън, който изрази желание да върне САЩ като страна по Виенското споразумение.
Говорителите на френското, германското и британското външно министерство изразяват също "дълбока загриженост" след одобряването от иранския парламент на спорен закон по ядрения въпрос, който, ако бъде приложен, ще доведе до значително развитие на иранската програма за обогатяване на уран и до ограничаване на достъпа на МААЕ.
Според иранските медии текстът изисква от правителството да предприеме незабавни стъпки за производство и съхранение на "поне 120 килограма обогатен до 20 процента уран" и призовава за "слагане край" на инспекциите на МААЕ.
За да бъде обнародван обаче, законът трябва да бъде подписан и от иранския президент Хасан Рохани, който каза, че е против него.
Ако Иран сериозно желае да запази пространство за дипломация, той не трябва да прилага тези мерки, заключават трите европейски държави, като подчертават също, че връщането към Виенското споразумение също би било от полза за Иран.
През май 2018 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп оттегли страната си от Виенското споразумение, преди да възстанови санкциите срещу Техеран, довели ислямската република до нова тежка рецесия.
В отговор на тези действия през май 2019 г. Техеран се оттегли от повечето си ключови ангажименти, поети във Виена.
След обявяването на победата на Джо Байдън на произведените на 3 ноември президентски избори в САЩ, Рохани увеличи сигналите за привличане на вниманието на следващото американско правителство.
Байдън изрази желание за връщане на Вашингтон към Виенското споразумение, но предлаганият от него път се смята за неприемлив от правителството в Техеран.