Експеримент в Лондон показа дали има COVID-19 в транспорта

pixabay
share

Мащабно съвместно проучване на Лондонския имперски колеж и компанията, която отговаря за метрото и автобусите в британската столица, показа дали има наличие на COVID-19 в градския транспорт в британската столица.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Експерти изследваха както въздуха в превозните средства, в метростанциите, така и полепналото по повърхностите, пише „Ди Велт“, цитиран от БТВ.

Струпванията на хора в превозните средства традиционно се считат от властите за рискови, а през последните месеци намаляха значително и желаещите да използват обществения транспорт. За неносене на маски или неправилната им употреба навсякъде има и солени глоби.

От началото на пандемията компанията „Транспорт ъф Лондон“ почиства подвижния си състав по-често, като се използват дезинфектанти, подходящи за болнични условия. Предстои и монтиране на станции за обеззаразяване чрез UV лампи.

Намален е капацитетът на превозните средства с цел да няма бутаница, а с новата карантина в Англия влакове и автобуси се движат празни. За момента не може да се каже дали намалелият пътникопоток и противоепидемичните мерки са причината да няма следи от коронавирус, или действително COVID-19 не е чак толкова прилепчив в рейса, но резултатите са налице.

Над 50,3 милиона случаи на COVID-19 в света и над 1,255 милиона починали от началото на пандемията

„В течение на четири месеца, на всеки четири седмици са вземани проби от въздуха на метростанциите и в автобусите, а също и проби от повърхностите. Неотдавна бяха анализирани резултатите от втория етап от експеримента, проведен през октомври. Резултатът, подобно на предните месеци, се оказа отрицателен – учените не откриха следи от вируса“, се посочва в материала.

Екипът, натоварен с проучването, се е постарал максимално да възпроизведе пътя на обикновения гражданин – с натискане на копчета на машини за билети, хващане за дръжки, използване на ескалатори и асансьори, седене на седалки и т.н. Въздухът е проверяват с устройства, обработващи по 300 литра в минута. Подобни изследвания за опасностите в обществения транспорт се правят и в Азия, като в Хонконг, Сингапур и Токио рисковете за оценени като невисоки, но при носене на маски.

В Германия „Дойче Бан“ откриха повече свои служители с антитела сред тези, които нямат директен контакт с пътниците. Експертите подчертават, че тепърва има да научим много за механизмите на заразяване с коронавируса, в това число - и по пътя за работа или училище.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини