Няколко европейски страни изразиха днес тревога от историческия изборен резултат на евроскептичната крайна десница във Франция, който потвърждава тенденцията, проявила се и в други страни от Европейския съюз, предаде АФП.
Преди откриването на срещата в Люксембург на външните министри на 27-те от ЕС люксембургският първи дипломат Жан Аселборн обвини френския президент Никола Саркози, че отчасти е допринесъл за успеха на кандидатката на Националния фронт Марина льо Пен, тъй като една от темите в неговата предизборна кампания бе за твърде пропускливите според него граници в Европа и за контрола над имиграцията. "Когато всеки ден повтаряте, че трябва да бъде променено Шенгенското споразумение и да се води твърда имиграционна политика, наливате вода в мелницата на Националния фронт", каза Аселборн, който е социалист. "Националният фронт е
против еврото и против Европа, а за Франция ще е зле, ако няма евро и Европа. Ние трябва да възпрем тази логика", добави той. Датският външен министър Вили Сьоундал, чиято страна е ротационен председател на ЕС до края на юни, нарече изключително тревожен резултата от вчерашния първи тур на изборите във Франция. Според него той се вписва в обща за Европа тенденция на възход на политически партии от същото семейство в Дания или Финландия. "Тези нагласи се проявяват не само в крайната десница, но и в крайната левица", посочи той.
"Обезпокоен съм от настроенията против отворените общества, против отворена Европа", каза шведският външен министър Карл Билд. Подобни мнения изразиха външните министри на Австрия и Белгия. Британският външен министър Уилям Хейг отказа да коментира резултатите. "Френските избори са изцяло проблем на френския народ, а не на британски политик", каза Хейг, цитиран от ДПА. Германският външен министър Гидо Вестервеле е доволен, че на втория тур ще се състезават двама доказали се демократи, предаде АФП. "Добре е, че ще има двубой между двама доказали се демократи, които имат силен ангажимент към Европа и към френско-германското приятелство", се казва в декларация на Вестервеле, публикувана в Берлин. "Френско-германското приятелство е от ключово значение за бъдещето на Европа. Германия ще сътрудничи тясно с президента, избран от френския народ", подчертава германският външен министър, цитиран от АФП.