Борис Джонсън: Няма да изоставим гражданите на Хонконг

Getty Images/Guliver
share

Обединеното кралство няма да изостави хората в Хонконг, ако Китай въведе закон за националната сигурност, който е в разрез с международните задължения на Пекин съгласно договора от 1984 г., каза днес британският премиер Борис Джонсън, цитиран от Ройтерс.

Хонконг преуспява, защото хората там са свободни, написа Джонсън във в. "Таймс". Ако Китай продължи, това ще е в пряк конфликт със задълженията му съгласно общата декларация, правно обвързващ договор, вписан от ООН, отбелязва Джонсън.

Британският премиер посочва, че много хора в Хонконг се страхуват, че техният начин на живот, който Пекин обещава да подкрепя, е под заплаха. Ако Китай продължи и докаже, че страховете им са основателни, тогава Великобритания не би могла с чиста съвест да повдигне рамене и да си тръгне. Вместо това ще удържим на задълженията си и ще осигурим друга възможност, пише Борис Джонсън.

Вестник "Таймс" съобщи, че британският Съвет за национална сигурност вчера е решил да "възстанови баланса" във връзките на Великобритания с Китай.

ЕС не вижда нужда от санкции срещу Китай заради Хонконг

В авторски материал, публикуван днес онлайн от вестник "Саут Чайна морнинг пост" в Хонконг, Джонсън заявява, че Обединеното кралство е готово да отвори вратата за близо 3 милиона граждани на Хонконг. Това става в момент, когато ръководителката на изпълнителната власт в града пристигна в Пекин във връзка със закона за националната сигурност на Хонконг, разтревожил мнозина за бъдещето им, съобщи Асошиейтед прес.

Около 350 000 граждани на Хонконг имат британски национални отвъдморски паспорти (паспорт за лица със статут на британски отвъдморски граждани), наследство от колониалната ера, а други 2,5 милиона могат да кандидатстват за такъв паспорт, посочва Джонсън в материала в "Саут Чайна морнинг пост".

Премиерът повтори казаното от министри от неговия кабинет, че ако Китай въведе закон за националната сигурност, Великобритания ще позволи на притежателите на такива паспорти да останат 12 месеца в страната, с възможност за удължаване на престоя. Те ще имат право да работят, което ги поставя в категорията на лица с евентуално право на британско гражданство.

Джонсън пише в "Саут Чайна морнинг пост", че това ще е една от най-големите промени във визовата система в британската история. "Надявам се да не се стигне до това", посочи британският министър-председател.

В момента притежателите британски отвъдморски паспорти могат да пребивават във Великобритания за период от 6 месеца, уточнява АП, цитирана от БТА.

Водещи новини

Още новини