На практика мониторинга върху правосъдната система пада. Ние като държава-членка сме покрили всички критерии и препоръки. По тях се работеше близо две години. Това заяви евродепутатът Емил Радев в предаването "Лице в лице" по БТВ.
"Няма последващ доклад за България, не се предвижда такъв. Иначе трябваше да има такъв преди месец но никой не работи по този въпрос. Трябва да има формално решение на Европейската комисия. Това не е така за Румъния, обаче", подчерта той. "Обратните твърдения са фалшиви новини", добави той.
Според него мнението и на Съвета и на Парламента е, че този механизъм приключва за България и няма как това решение да не бъде одобрено. "Последните препоръки са в доклада за 2019 г.", уточни евродепутатът.
"Проблемите с корупцията и върховенството на закона са проблеми на всяка една държава-членка. Те могат да разклатят икономиката на всяка държава. Този мониторинг беше дискриминационен спрямо нас", категоричен бе Радев.
Той уточни, че ние сами трябва да спазваме принципите за върховенство на закона и да имаме нетърпимост към закононарушенията и корупцията. На въпрос дали има общо решение за отварянето на границите в ЕС, Емил Радев заяви:
"Генерално решение все още няма. Това се решава от самите страни-членки. Решението ще се взима на национално ниво. Имаше държави, които бяха много по-засегнати от пандемията. От друга страна отварянето на границите ще помогне за възстановяването н икономиките на много държави", каза той.
Евродепутатът коментира и ситуацията с превозвачите ни. „Нашите евродепутати в транспортната комисия внесоха своите предложения. Надявам се разума да надделее. Връщането на празни камиони не е мярка, която икономически може да се обоснове, нито пък би помогнала на екологията“, смята Радев.