Плановете на ЕС да помогне на млекопроизводителите да преодолеят кризата с коронавируса чрез съхраняване на излишъка от мляко бяха остро критикувани от сектора, тъй като според представители на бранша те задълбочават, а не разрешават проблема, предаде БТА, цитирайки Ройтерс.
ЕК предложи миналата седмица да подкрепи финансово разходите за съхранение на мляко на прах в частни складове в отговор на кризата с COVID-19. Комисията позволи също така на млечния сектор да планира съвместно производството, освобождавайки го от определени правила за защита на конкуренцията за срок от шест месеца. Европейският млечен борд и Групата за защита на интересите на млекопроизводителите твърдят, че подобни мерки не са помогнали за преодоляване на кризите в миналото и съхраненото мляко на прах все още е проблем за пазара.
Президентът на Европейския млечен борд Ервин Шопгес каза днес, че обемите на съхраненото сухо мляко не трябва да превишават 45 000 тона, което е половината от предложеното равнище, и трябва да се съчетаят с общоевропейско доброволно намаляване на доставките с компенсация, координирана от ЕК. Самият той животновъд с 50 крави в Белгия, в близост до границата с Германия, Шопгес добави, че млекопроизводителите планират големи протести в различни страни от ЕС през идните седмици.
ЕС сложи край на 30-годишните квоти за мляко през 2015 година, позволявайки по-голям обхват на износа, но рискувайки спад на цените при натрупване на излишък. ЕС произвежда около 155 милиона тона мляко годишно, като производството заема значителен дял в селското стопанство на съюза. Германия, Франция, Полша, Нидерландия, Италия и Испания осигуряват почти 70 процента от производството в ЕС.