Съветът на ЕС одобри временното облекчение на финансовите изисквания заради епидемията

Getty Images/Guliver
share

Пандемията от болестта COVID-19 нанесе големи икономически сътресения със значително отрицателно въздействие за Европейския съюз. Това се посочва в изявление на финансовите министри след днешната видеоконферентна среща, разпространено от Съвета на ЕС.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Последиците за европейските икономики ще зависят от продължителността на епидемията и от мерките, предприети за нейното пресичане. Тежката икономическа криза, която се очаква тази година, изисква решителен и съгласуван политически отговор.

Андрей Ковачев: ЕС създава резерв, от който ще се купуват медицинска апаратура и лекарства

Трябва да действаме решително, за да може ударът да продължи възможно най-кратко, да бъде ограничен и да не създава трайни щети за икономиките и за устойчивостта на бюджетите в средносрочен план, се допълва в изявлението. Министрите на финансите на държавите от ЕС са съгласни с оценката на Европейската комисия, че условията за използване на общата клауза за изключение от фискалната рамка - сериозен икономически спад в еврозоната или изцяло в ЕС - са изпълнени. Използването на клаузата ще даде необходимата гъвкавост за предприемане на всички необходими мерки в подкрепа на националните здравни системи за гражданска защита, и за предпазване на икономиките, включително с по-нататъшни помощи и съгласувани и временни целенасочени действия.

В изявлението се отбелязва, че държавите остават изцяло обвързани със спазването на Пакта за стабилност и растеж. Общата клауза за изключение ще позволи на ЕК и на Съвета на ЕС да предприемат необходимите мерки за съгласуваност на политиката по Пакта, като същевременно се отклоняват от обичайните бюджетни изисквания, за да бъдат преодолени икономическите последици от пандемията.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния китайски коронавирус в реално време:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини