Хърватският премиер Андрей Пленкович предупреди в интервю за "Файненшъл таймс", че намаляването на населението в няколко страни от ЕС се превръща в екзистенциален проблем, предаде "Хина".
Пленкович заяви, че Хърватия и други страни имат проблем с намаляващото население заради ниската раждаемост и емиграцията в по-богати региони.
Населението в десет от 28 членки на ЕС е намаляло през 2018 г., включително в Хърватия, Латвия, България и Румъния.
Това е структурен, почти екзистенциален проблем за някои нации и ние не сме единствената, каза Пленкович пред "Файненшъл таймс". Най-новата членка на ЕС е петата най-бързо намаляваща страна в света и се очаква да загуби 17 процента от населението си от 2017 г. до 2050 година, според данни на ООН, посочва "Файненшъл таймс".
Ниските нива на раждаемост са едната причина, но също така и емиграцията. Между 2013 г., когато Хърватия се присъедини към ЕС, и 2017 г. около 5 процента от населението на страната се е преместило в други членки на ЕС, посочва изданието.
Хърватия иска да постави демографията в центъра на дневния ред на ЕС по време на своето шестмесечно председателство в блока, което започва през януари.
Загреб също успя неговият комисар Дубравка Шуица да получи ресора, занимаващ се с демокрация и демография.
Пленкович иска Брюксел да проучи кои страни са най-засегнати и какви политики и мерки са въведени за увеличаване на раждаемостта.
Ние наистина направихме много за демографската политика - данъци, грижи за децата, парите, които даваме на родителите за майчинство и т.н. , ние правим каквото можем. Но аз смятам, че трябва да бъде направено нещо на европейско равнище, заяви хърватският премиер.