Над 23 000 души са регистрирани в ЕС като жертви на трафик на хора в периода 2015-2016 година. От тях близо 26 на сто са били трудови роби. Данните цитира заместник-правосъдният министър Николай Проданов на форум в столицата, посветен на това как правителството и бизнесът се справят с трафика на хора във веригите за доставки.
Фокус за България остават програмите в подкрепа на жертвите. Особено силна е превенцията в посока потенциални жертви на трудова експлоатация.
Ниският стандарт на живот все още наредба България сред страните, които са източни на трафик на хора. Така наши сънародници предприемат рискова миграция и това може да ги превърне в съвременни роби. Предимно това се случва в текстилната индустрия, селското стопанство, промишлеността и туризма.
Днес често виждаме случаи на млади момичета, които са принудени и превърнати в жертва на сексуално робство в чужбина, както и на работници, които след обещана добре платена работа, всъщност стават жертви на трудова експлоатация, каза английският посланик Ема Хопкинс.
Международната организация по труда смята, че жертвите, принудени да работят са около 25 милиона в световен мащаб.