Европейският парламент ще гласува номинацията на Урсула фон дер Лайен за председател на Комисията.
Ако бъде избрана тя ще заема поста през следващите 5 години. Евродепутатите ще гласуват днес от 19.00 ч. българско време. А в 10 тази сутрин Урсула фон дер Лайен ще направи изявление в пленарната зала, като се очаква да представи официално своята визия и планове като председател на Комисията. Обръщението и ще бъде последвано от дебат с евродепутатите.
Г-жа фон дер Лайен, министър на отбраната на Германия от 2013 г., бе номинирана от Европейския съвет за кандидат за председател на Европейската комисия на 2 юли. Фон дер Лайен се нуждае от подкрепата на абсолютно мнозинство (50% + 1) от гласовете на депутатите, за да стане първата жена заела този пост.
В писма до две от водещите групи в ЕП вчера тя съобщи, че възнамерява да предложи до 2030 г. ЕС да намали замърсяването с "поне 50 на сто". Тя предвижда ЕС да разполага с бюджет, с който да подкрепя домакинствата в енергийния преход, а бизнесът да насърчаван да разработва чисти технологии със средства от Европейската инвестиционна банка.
Лайен съобщава, че ако бъде избрана, поне 13 от еврокомисарите ще бъдат жени, а до 2024 г. жени ще поемат половината ръководни длъжности в комисията. Тя допълва, че желае ЕС да въведе Истанбулската конвенция за защита от домашно насилие и да приеме законодателство, което обявява за престъпление посегателството над жени.
Предложената за председател на ЕК подкрепя идеята отпускането на средства от новия бюджет на ЕС да бъде съобразено със състоянието на върховенството на закона. Тя предлага всяка година за всички държави от ЕС да бъдат представяни оценки за състоянието на законността.
Лайен обещава ЕК да изработва законопроекти по предложение на мнозинството евродепутати. Тя подкрепя предложението всички страни от ЕС да въведат минимално заплащане на труда, така че работещите да получават достойни приходи според страната, където се трудят. Лайен изразява подкрепа за възможността въпроси от областите на външните работи, енергетиката, защитата на околната среда, социалните и данъчните политики, да се решават в ЕС не с единодушие, а с мнозинство.