Германският канцлер Ангела Меркел реши да не се присъединява към инициативата за климата, лансирана от Франция и няколко държави от ЕС, макар че подкрепя много от точките й, предаде ДПА.
Меркел каза, че нейното правителство не може да се присъедини към инициативата, защото климатичните цели на Германия до 2050 г. се различават от тези на други държави. Германия се стреми да намали до 2050 г. въглеродните емисии от 80 на 95 процента в сравнение с нивата от 1995 г., а френската инициатива призовава за нулеви емисии до 2050 г. До момента към френската инициатива са се присъединили Белгия, Люксембург, Холандия, Дания, Швеция, Португалия и Испания. Меркел обаче предложи "коалиция на желаещите" в Европа, която да позволи уеднаквено "таксуване" на въглеродните емисии.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер каза, че държавите от ЕС трябва да се съсредоточат върху краткосрочните цели за климата, преди да си поставят по-амбициозни дългосрочни цели.
През последните дни френският президент Еманюел Макрон направя няколко изявления, свързани със защитата на околната среда. Той изложи схващанията си и на среща с експерти по биоразнообразие в Елисейския дворец, и в текст, подписан от още осем европейски лидери, който призовава борбата срещу промените в климата да стане "крайъгълен камък на европейския дневен ред" през следващите пет години, предаде АФП. Символично тези деветима европейски лидери се срещнаха днес на централния площад в Сибиу с три млади активистки от
Румъния, Белгия и Германия, които им връчиха петиция, подписана от 70 000 младежи. В нея се призовава ЕС "да действа без отлагане" за екологичен преход в духа на движението, подето от младата шведка Грета Тунберг. Днес в Сибиу Макрон предложи в ЕС да бъде създадена специална банка за финансиране на проекти в областта на климата и екологията, предаде БТА, цитирайки ТАСС.