Европейският съюз трябва да постигне реципрочност в търговските си отношения с Китай. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от ДПА.
Търговията между Китай и ЕС е асиметрична, а всяко нещо, което е асиметрично, е небалансирано, допълни той на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"Не можем да създадем нещо стабилно на основата на нещо, което продължава да бъде небалансирано", коментира Юнкер. По думите му една от областите, в които липсва баланс, са обществените поръчки.
"Китай има възможност да участва в обществени поръчки в Европа, би било добре и Европа да може да прави същото в Китай", каза Юнкер. "Тъй като няма реципрочност в отношенията между Китай и Европа, търговската конкуренция между тях не е "справедлива", допълни ръководителят на Европейската комисия.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск също подчерта на пресконференция в Брюксел, че Евросъюзът се стреми към балансирани отношения с Китай. Целта ни е да се съсредоточим върху постигането на балансирани отношения, които могат да осигурят справедлива конкуренция и равен достъп до пазара, посочи той.
Туск подчерта, че обсъждането на отношенията с Пекин е подготовка за срещата на върха ЕС - Китай на 9 април в Брюксел. Германският канцлер Ангела Меркел заяви след срещата на върха на ЕС, че Евросъюзът иска да развива търговските отношения с Китай, но е важно и двете страни да имат равни условия.
От една страна Китай ни е партньор, а от друга - конкурент, каза тя.
Меркел подчерта, че ЕС иска "отношения, основани на принципа на взаимността - ако едната страна има достъп до пазара, такъв достъп трябва да има и другата страна."