Мария Габриел: За да бъде Европа лидер в изкуствения интелект са необходими инвестиции, цифрови умения и ясни етични принципи

Представителство на ЕК в България
share

Българският еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел откри „Цифровата среща на върха 2019“ в Копенхаген пред премиера на Дания Ларс Расмусен и в присъствието на над 300 участници – министри, ръководители на най-големите дигитални компании, учени, изследователи.

Повод за събитието бе представянето на националната стратегия за изкуствен интелект на Дания. Според плана на Европейската комисия от края на 2018 г., всички страни членки трябва да представят своите национални стратегии до средата на юни, съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България. Комисар Мария Габриел представи европейската визия за развитието на изкуствения интелект, като подчерта голямата трансформационна сила на тази технология, която има потенциал да промени бъдещето. „Изкуственият интелект дава изключителна възможност животът на гражданите да бъде подобрен. Тази позитивна промяна може да бъде видяна и в медицината, където изкуственият интелект помага при лечение на нелечими до момента болести, и в сферата на енергетиката, и когато говорим за климатични промени“, заяви комисарят.

От ключово значение за Европа ще бъде насърчаването на инвестициите в тази област. Само така, Европа ще може успешно да се конкурира със САЩ и с Китай, каза още Мария Габриел. Европейската комисия инвестира значителни средства в тази област, посочи тя. Само за периода 2018-2020 обема на отделените средства е нараснал със 70% достигайки 1,5 милиарда евро, като от 2020 г. инвестициите ще са по 1 милиард евро на година. Така заедно с привлечените от частния сектор средства общата сума ще достигне 20 милиарда евро до 2020. „За да постигнем успех, изкуственият интелект трябва да е приоритет за Европа.  С общи усилия на всички страни членки постигнахме съгласие по създаването на координационния план за действие в областта на изкуствения интелект. Достъпът на широк кръг потребители до сигурни и висококачествени данни е крайъгълен камък на единния цифров пазар и няма противоречие между достъпа и защита на данните“, подчерта комисар Габриел.

Тя допълни, че основното предизвикателство пред Европа е да задържи своите таланти и да обучи необходимия брой хора. Трябва да се фокусираме върху развитието на умения не само сред младите хора, но и сред тези, които в момента са на пазара на труда. „Гледайки напред, като част от програма Цифрова Европа сме заложили бюджет от 700 милиона евро, които да отидат за придобиването на високи цифрови умения в приоритетни области, като изкуствения интелект, киберсигурността и суперкомпютрите“, каза Мария Габриел.

Пред форума тя обърна внимание и на редица аспекти на изкуствения интелект, които притесняват хората, като обобщи свършеното до момента в тази област. През декември работната група, която работи по създаването на етични насоки в областта на изкуствения интелект представи своите първи идеи. Тези насоки бяха обект на обществено обсъждане до 1 февруари и над 500 организации участваха в него, давайки своите идеи и предложения, каза еврокомисарят. Окончателният доклад ще бъде представен от работната група в началото на април, като след това етичните насоки ще бъдат ежедневно тествани. Идеята е в тази пилотна фаза компаниите и организациите, които прилагат етичните насоки, да споделят своя опит, посочи българският еврокомисар. „Ако обединим усилия и продължим диалога по един отворен и прозрачен начин, ще постигнем общата ни цел – да създадем една конкурентна, иновативна, движена от ценности и приобщаваща цифрова Европа“, заключи българският еврокомисар Мария Габриел.

Водещи новини

Още новини