В деня, когато германците празнуват 28-ата годишнина от обединяването на Източна и Западна Германия, канцлерът Ангела Меркел отбеляза, че този процес все още не е приключил, предаде АП, цитирана от БТА.
"Обединението на Германия не е завършило. Двадесет и осем години по-късно знаем, че това, което наричаме германско единство, е процес, дълъг път", каза израсналата в бившата Германска демократична република (ГДР) Меркел. Канцлерът заяви, че е важно политиците и преди всичко гражданите, да се вслушват един в друг, да търсят разбирателство.
Германия се обедини на 3 октомври 1990 г. след повече от 40 години разделение по време на Студената война и година, след като Източна Германия отвори строго охраняваната си граница. На тази дата 15-те окръга на ГДР влязоха в състава на ФРГ, образувайки пет нови провинции: Бранденбург, Мекленбург-Предна Померания, Саксония, Саксония-Анхалт и Тюрингия. Макар оттогава да има огромен напредък, икономическите разлики и разликата в стандарта на живот в двете части на страната се запазват.
Основните тържества по случай годишнината са в Берлин. Ръководството на страната отбелязва празника на церемония в берлинската Щатсопера. Президентът Франк-Валтер Щайнмайер заедно с Меркел и други представители на властите вписаха имената си в Златната книга на града, а в Берлинската катедрала се състоя екуменическа служба. Гражданите на столицата празнуват в района на историческата сграда на Райхстага и Бранденбургската врата. На площада са издигнати палатки, в които жителите и гостите на Берлин могат да опитат ястия от различни части на страната. Очаква се до довечера мястото да посетят около 1 милион души.
По случай празника в джамиите в Германия днес е Ден на отворените врати, който протича под мотото "Религиозността - индивидуална, естествена, нормална". Т.нар. "Ден на отворената джамия" се организира на националния празник от 1997 г. Стотици мюсюлмански храмове в страната отварят вратите си за всички, които искат да се запознаят с начина на живот и културата на мюсюлманите. Свикват се дискусии, на които се обсъжда темата за бежанците и интеграцията им в германското общество. Инициативата придобива особено значение на фона на притока на имигранти от мюсюлманските страни.
По повод националния празник поздравителни адреси изпратиха руския президент Владимир Путин, сръбският държавен глава Александър Вучич и други световни лидери.