Кравите не разбират защо трябва да се хранят с час по-късно или по-рано при смяната на часовника, заяви днес еврокомисарят по транспорта Виолета Булц при представянето на предложението на Европейската комисия за прекратяване на преминаването от астрономическо към лятно часово време, предаде БТА.
По нейните думи въвеждането на лятното часово време преди век е било свързано с необходимостта от пестене на енергоресурси, които вместо за бита, да бъдат използвани за военни действия. След двете световни войни пестенето на енергия се е наложило отново покрай петролната криза от 70-те години на миналия век. Според Брюксел всички тези причини днес са отпаднали, затова не е необходимо повече превъртането на часовника.
ЕК предлага до април догодина държавите в ЕС да съобщят дали искат да останат "завинаги" в лятното, или в зимното часово време. Ако Съветът на ЕС и Европейският парламент подкрепят предложението, през октомври догодина часовниците в Общността ще бъдат сверени за последен път.
Булц призна, че е възможно по този начин Белгия и Холандия - например - да бъдат занапред в различна часова зона. Тя се съгласи, че се открива възможност занапред часовите зони в Европа да бъдат разделени не само отвесно, но и водоравно. Еврокомисарят уточни, че засега в северозападната част на Европа преобладават мненията за преминаване към астрономическото време, докато в югоизточната част на континента се предпочита лятното часово време. Независимо какво време изберат, държавите от ЕС се предвижда да не променят повече часа след есента догодина.
"Вярно е, че изследванията дават основания, както за промяната на часа, така и за отпадането на промените", призна Булц. Тя добави, че е възможно въпросът да бъде обсъден от държавните и правителствените ръководители в ЕС. По нейните думи днес в ЕС има три часови зони, но ако се приеме предложението на ЕК, би имало повече предвидимост.
Булц не можа да отговори на въпрос дали има изчисления какви средства и усилия ще изисква отмяната на превъртането на часовника, включително за машините, настроени още в завода да сменят часа автоматично на съответната дата. Еврокомисарят отбеляза, че Китай, Турция и Русия вече са прекратили превъртането на часовника.
Зам.- председателят на ЕК Марош Шефчович обясни, че органът на изпълнителната власт на блока бърза с предложението си, защото има и друга работа. По неговите думи ЕК се старае да отговори на тревогите на хората. Шефчович уточни, че днес пестенето на енергия заради смените на часа е пренебрежимо и отбеляза, че повече се пести с умните съвременни електронни системи. По неговите думи смяната на часа е "остаряла и безсмислена".
ЕК отчита, че днес в около 60 държави по света се извършва смяна на часовото време. В ЕС има три стандартни часови зони - западноевропейско време (Ирландия, Великобритания, Португалия), централноевропейско време (17 държави) и източноевропейско време (България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Румъния и Финландия).