Парламентът ще направи оценка на готовността на България и Румъния да се присъединят към Шенгенското пространство за свободно движение.
Комисията по граждански свободи вече потвърди, че двете страни са готови да влязат в Шенген, но в същото време подчерта необходимостта ЕП да бъде информиран редовно за допълнителните мерки, предприети за справяне с миграционния натиск на българо-гръцко-турската гранична зона.
Позицията на Парламента относно присъединяването на България и Румъния към Шенген ще бъде гласувана в сряда, 8 юни, непосредствено преди Съвета на министрите на правосъдието и вътрешните работи на 9-10 юни, който също ще гласува по въпроса. Според съществуващите правила, ключовото условие за влизане в зоната за свободно движение е способността на страните да гарантират сигурността на външните граници на ЕС.
Остават няколко ключови въпроса по отношение на сухопътната граница между България и Турция - една от най-чувствителните външни граници на ЕС, които ще изискват редовно докладване и повишено внимание в бъдеще. Те обаче не представляват пречка за пълноправното членство в Шенген, посочи Комисията по граждански свободи на 2 май.
"Готови ли са двете страни да се присъденият към Шенген? Отговорът ми е твърдо да. Това става ясно както от докладите за оценка, така и от посещението, които осъществихме. В някои области тези две страни са дори по-добре подготвени от някои държави, които вече са членове на Шенген", заяви докладчикът по въпроса Карлуш Куелю (ЕНП, Португалия) след гласуването в парламентарната комисия.
Проверката на това дали новите държави членки са изпълнили всички законови изисквания за Шенген (контрола на сухопътните, морските и въздушните граници, издаването на визи, полицейското сътрудничество, готовността за свързване към Шенгенската информационна система и защитата на личните данни) е предварително условие за Съвета на министрите да реши, след консултация с Парламента, дали да премахне граничния контрол над тези страни.