На Цифровата асамблея, която се открива днес в София, Европейската комисия стартира програмата в областта на цифровите технологии за Западните Балкани.
Това съобщиха от българското представителство на ЕК в България.
С нея се цели да се подкрепи преходът на региона към цифрова икономика и да се направят достъпни за всички негови граждани ползите от цифровия преход — например ускорен икономически растеж, повече работни места и по-добри услуги.
Мария Габриел, комисар по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество, заяви по повод крачката, че цифровото пространство по определение няма граници.
"То обхваща региони и континенти. Целта на днешната Цифрова асамблея, на която даваме старта на Програмата в областта на цифровите технологии за Западните Балкани, като продължаваме да следваме ясния ангажимент, заявен от лидерите на ЕС в декларацията за подкрепа, подписана в София на 17 май", посочи еврокомисаря.
Целта на събитието е да се гарантира, че гражданите на региона на Западните Балкани могат в пълна степен да се възползват от предимствата на бързото и неизбежно цифрово преобразуване на света. Участието в Програмата в областта на цифровите технологии ще гарантира, че гражданите разполагат с необходимите умения, за да посрещнат потребностите на новата икономика, и ще спомогне за модернизацията на публичната администрация, повишаването на нивото на киберсигурността, разширяването на свързаността, подобряването на стопанския климат, както и ще гарантира, че гражданите разполагат с необходимите умения, за посрещнат нуждите на новата икономика.
Комисията и министрите от шест партньори от Западните Балкани — Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Бившата Югославска република Македония и Сърбия — се ангажират да:
· Инвестират в широколентовата свързаност;
· Увеличават нивото на киберсигурността, доверието и цифровизирането на промишлеността
· Укрепват цифровата икономика и общество
· Стимулират научноизследователската дейност и иновациите