Британските служби смятат, че знаят къде се намира секретната руска лаборатория, произвела нервнопаралитичната отрова, която бе използвана срещу бившия руски разузнавач Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия Скрипал през март в Солсбъри, пише лондонският "Таймс", като се позовава на анонимен източник.
"Правителството на Тереза Мей и тайните служби откриха източника на отровата за няколко дни след покушението, използвайки данни от разузнаване и научен анализ", се казва в статията. Според източник от кабинета в Лондон британските власти са знаели за тази лаборатория и преди покушението, а когато заработила извънредната правителствена комисия КОБРА, им е било известно, че отровата твърде вероятно е била произведена в Русия. Тайните служби смятат, че в същата лаборатория са правени изпитания, които да покажат дали отровата е подходяща за поръчкови убийства, добавя "Таймс".
Великобритания обвини Русия за това нападение, Кремъл отрича да е замесен, но Лондон експулсира руски дипломати и обяви замразяване на двустранните отношения. Над 20 страни подкрепиха Великобритания и също изгониха руски дипломати, а Русия експулсира техни като ответна мярка.
В международния скандал по делото Скрипал Русия използва същата тактика, както в случаите с малайзийския Боинг, свален над Украйна, и с обвиненията в гибелта на цивилни в Сирия. "В онези случаи руските медии също излъчваха многобройни версии за станалото, които влизаха в противоречие с версиите на Запада, а често пъти и помежду си", пише "Файненшъл таймс".
Русия явно внимателно следи действията на британското следствие и използва всяка възможност, за да посочи пропуски от негова страна. Отначало Москва заяви, че не й е представена цялата информация, която има право да получи. После обвини британското правителство, че прави прибързани изводи, и представи собствени теории кой може да е отровителят на Скрипал и дъщеря му. Същевременно предявява нови претенции. "Това е "мека сила" в руски стил. Те използват срещу нас собствените ни слабости, това много прилича на джудо", коментира британският политолог Матю Булег.
Правителството на Великобритания се опитва да не обръща внимание на подхода, използван от Москва в случая със Скрипал. Но Русия има предимство в пропагандната война - тя няма нужда да убеждава други държави да вземат страната й, преди да започне действия. Тя печели, като всява съмнения и предизвиква протакане, добавя изданието.
"Дейли мейл" припомня подробности за смъртта на д-р Матю Пънчър, който установи, че бившият руски шпионин Александър Литвиненко е бил отровен през 2006 г. в Лондон с полоний-210 и това даде възможност убийството да бъде свързано с руските власти. След пътуване с научна цел в Русия през 2015 г. Пънчър изпадна в депресия, а през май 2016 г. тялото му бе открито с множество рани от нож в оксфордския му дом. Случаят бе признат за самоубийство, посочва вестникът, но допълва, че следствието имало съмнения за убийство поради "ужасните рани".
Бивш антитерорист от Скотланд Ярд приканил да се разследват подозрителните промени в характера на учения, а британското правителство смятало да преразгледа делата по повод смъртта на хора от Русия, починали в близко време във Великобритания при подозрителни обстоятелства. Случаят с д-р Пънчър и други такива можело да хвърлят светлина върху дейността на други шпиони. Но според експерт по отбраната, цитиран в "Дейли мейл", дори ако бъде установено, че Русия е замесена в смъртта на Пънчър, това няма нищо да промени: "Какво ще правим? Да не би да започнем трета световна война?" - пита той.
Все още има различия в подходите към по-нататъшното разследване на случая Скрипал, констатира "Комерсант" във връзка с вчерашното заседание на Изпълнителния съвет на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО). Съветът отхвърли предложение на Русия за започване на ново общо разследване, след като Лондон не я покани да участва в разследването на експерти от ОЗХО, чийто резултати трябва да излязат следващата седмица
"Внесохме премерено предложение, но не срещнахме разбиране от западните си партньори, които се унижиха до клеветнически нападки срещу Русия и стигнаха до измислици. Наложи се Русия да даде твърд отговор", цитира "Новие известия" коментар на Александър Шулгин, руския представител в ОЗХО.
Русия свиква Съвета за сигурност на ООН във връзка с "делото Скрипал", добавя всекидневникът. Британското външно министерство изтри от Тwitter своето твърдение, че Скрипал и дъщеря му са отровени с вещество, произведено ужким в Русия. Говорителката на руското дипломатическо ведомство Мария Захарова сравни това с действията на шмекерите, играещи "тука има, тука нема", пише "Известия"."Постнаха, направиха милион ретуита, мина време и го махнаха. После ще почне една - "не бяхме разбрани правилно, нали казвахме highly likely ("твърде вероятно"), това сочеше, че не става дума за преки обвинения". Ето каква е цената на този страшен спектакъл", каза Захарова.
Самата британска лаборатория заяви на 3 март в Туитър нещо съвсем различно: "Потвърждаването на източника на веществото не влиза и никога не е влизало в нашата сфера на отговорност", отбелязва "Росийская газета".
В неделя Русия изпрати списък с 13 въпроса до Техническия секретариат на ОЗХО, свързани с отравянето на Скрипал, интересувайки се какви данни е предоставил Лондон на този орган. Руският зам.-министър на външните работи Сергей Рябков нарече получените отговори "крайно формални", съобщава московският официоз. ОЗХО отговори по същество само на един от въпросите на Русия, заяви вчера за ТАСС руското представителство в организацията без повече уточнения.
Според "Взгляд" стават все повече мненията, че "в крайна сметка Великобритания ще трябва да се извини пред Русия за невижданите в историята гонения под предлог делото Скрипал". Владимир Путин обаче заяви направо, че не очаква никакви извинения от Лондон, посочва онлайн изданието и търси причината в това, че руският лидер "разбира много добре британския елит".
Става дума за хора от особена порода. Англосаксонският елит, управляващ Великобритания, а през последните три века и половината свят, никога и пред никого не се извинява", твърди електронният вестник. "Да не мислите, че Лондон се е извинил пред китайците заради опиумните войни или за политиката, целяща наркотизация на местното население? Поне през 1997 г., докато връщаше Хонконг на Китай?" - пита той.
"Британският елит не се извинява - той искрено смята останалите за недочовеци. Теорията за расово превъзходство, взета на въоръжение от германските нацисти, в началото също бе формулирана от английския аристократ Хюстън Чембърлейн (1855-1927 г.)", се казва в статията. В британската политическа класа впрочем "винаги има и честни, достойни хора. Но участта им по принцип е да бъдат момчета за бой, луди шапкари или да играят тъй необходимата роля на "бяла врана", добавя "Взгляд".
Британски и руски медии се разменят реплики заради случаят Скрипал
- 05.04.2018 | 09:20
- 4180