Италианците ще гласуват на парламентарни избори на 4 март

gettyimages (архив)
share

Италианците ще гласуват на 4 март на избори, които се очаква да доведат до парламент без ясно мнозинство, нестабилност и потенциални сътресения на пазарите в третата по големина икономика от еврозоната.

Кабинетът на премиера Паоло Джентилони определи дата за гласуването, след като вчера президентът разпусна парламента, с което сложи официално начало на предизборната кампания, която на практика се води ожесточено от седмици. Предвид факта, че проучвания на общественото мнение предсказват, че никой няма да спечели парламентарно мнозинство, Джентилони заяви, че ще остане на поста и ще гарантира приемственост, докато не бъде създадена ново правителство.

При сегашното положение десноцентристкият съюз, сформиран около партията на Силвио Берлускони "Форца Италия" ("Напред, Италия!") изглежда ще спечели най-много места - нещо, което може да изведе 81-годишния бивш премиер, управлявал четири мандата, отново в центъра на събитията, въпреки че той не може да стане министър-председател заради присъда за данъчни измами.
Джентилони заяви пред медиите, че в края на едногодишното му управление Италия не бива да се опасява от несигурност, подчертавайки, че тя вече е често явление в много европейски страни.

"Не трябва да правим драма заради риска от нестабилност, ние сме доста привикнали с нея", каза той, визирайки честите правителствени смени в Италия. Премиерът добави, че на други места в Европа "политическите системи се италианизират".
Германия все още води преговори за сформиране на нов кабинет след избори, които не доведоха до ясен резултат, в Испания и Португалия управляват правителства на малцинството, а Великобритания участва в сложни преговори за напускането на ЕС.
Но Италия, която има едно от най-високите равнища на безработица в блока и втория по големина държавен дълг от страните в еврозоната, след Гърция, е смятана за особено уязвима. Италианската икономика е на път да отбележи тази година най-големия си растеж след 2010 г., но остава сред най-слабо представящите се в Европа, каквато е от създаването на валутния съюз през 1999 г.

Водещи новини

Още новини