Още отдавна унгарският премиер Виктор Орбан беше обявил, че към антисемитизма няма да има никаква толерантност. В последно време обаче той рискува да ядоса Израел и евреите със свои изказвания, с които очевидно целеше да се хареса на избирателите на радикалната десница преди изборите през 2018 г., коментира Ройтерс.
Предназначението на използвания от Орбан език - в който се появиха понятия като "етническа хомогенност" - изглежда е чрез него да се заеме нишата в крайнодесния спектър, освободена от радикалната националистическа опозиционна партия Йоббик, чиито послания станаха по-умерени, казаха анализатори и критици. Унгарският премиер кръстоса шпага с партньорите от ЕС заради зачитането на конвенциите на либералната демокрация и нежеланието да приеме бежанци.
В реч преди две седмици Орбан припомни за управлението на адмирал Миклош Хорти - противоречива фигура, ръководила страната в продължение на 24 години, от периода след края на Първата световна война до 1944 г., и подписала няколко емблематични закона срещу евреите, като в крайна сметка предава над 500 000 от тях на нацистите по време на Холокоста. "Това, че историята не ни погреба след Първата световна война се дължи на неколцина изключителни държавници, като Миклош Хорти", каза той. "Този факт не може да бъде неглижиран само заради печалната роля, която Унгария изиграва през Втората световна война", допълни Орбан.
В съвместно изявление Сдружението на комитетите на еврейската общност в Унгария и Световният еврейски конгрес изразиха "безпокойство" от тона в агитационни прояви като тази. Израелският посланик в Будапеща поиска разяснение на думите на Орбан, които властите в Ерусалим окачествиха като "предизвикващи загриженост". В средата на месеца е планирано израелският премиер да посети унгарската столица, което ще е и първата визита на действащ израелски министър-председател.
Според някои анализатори новият, втвърден тон на Орбан е знак за промяна в политиката му и е възможно да очертае контурите на предизборната кампания, която ще води за преизбиране за трети последователен мандат на премиерския пост. Неговата партия Фидес е сочена за категоричния фаворит за спечелване на парламентарните избори през 2018 г. Тя има подкрепата на една трета от избирателите, докато Йоббик и социалистите са с по около 10 процента.
През 2014 г. Йоббик получи около милион гласа, но с оглед на новата си, по-умерена линия сега рискува да загуби голяма част от този електорат. "Преместването на Йоббик към центъра промени изцяло ситуацията в този политически спектър и създаде вакуум на полето на крайнодясното", каза Золтан Новак, анализатор от Центъра за политически анализи.
Един от признаците за тези промени е по-твърдата линия на Орбан към имиграцията. От 2015 г. в Унгария влязоха стотици хиляди мигранти през южната й граница, макар повечето да продължиха на запад, към по-благоденстващи части от ЕС. В резултат властите в Будапеща издигнаха ограда по южната граница. "Много важно е да запазим своята етническа хомогенност", каза Орбан на форум с представители на бизнеса на 28 февруари, повтаряйки тази фраза няколко пъти.
Петер Креко, анализатор от института "Политикал кепитал", е на мнение, че Фидес и Йоббик просто си разменят местата, като сега Орбан минава в крайното дясно. "Това говорене на Орбан за етническа хомогенност, при това в Източна Европа, по-малко от 75 години след Холокоста и 25 години след Войните на Балканите, е пълно незачитане на цивилизованите норми", каза Креко пред Ройтерс.
Миналата седмица по време на своя обиколка в страната - която проведе за събиране на подкрепа срещу плановете на ЕС за разселване на мигранти - той отправи критики срещу имигрантите-мюсюлмани. "Те не зачитат нашата култура", каза унгарският премиер. "Те търсят пространство за своята култура, после потискат нашата, а накрая я изместват. Тук става дума за идентичност."
Идеята на Орбан за "етническа хомогенност" среща отглас сред редиците на нова и радикална дясна политическа коалиция, която ще направи своите първи стъпки на митинг тази седмица и е възможно през 2018 г. да се включи в предизборната надпревара. "Само след няколко десетилетия континентът може да рухне демографски", заяви водачът на коалицията Балаж Ласло пред проправителствения вестник "Мадяр идьок". "Нашата етническа хомогенност може да не издържи на това. Признаваме различията и защитаваме нашата раса."
Една от ръководните фигури в коалицията Михай Орос отрича за каквото и да било сътрудничество с Фидес. "Ако сметнат, че могат да използват нашето движение за политически цели, е възможно да опитат да го направят, но от наша страна няма никакво съглашателство", каза той, допълвайки, че целта на формацията му е през 2018 г. да прескочи 5-процентния праг за влизане в парламента.
Креко, анализаторът от "Политикал кепитал", заяви, че паралелите показват ясно, че целта е стратегическо притискане на Йоббик от всички страни: тоест да бъдат привлечени избирателите, които тази партия потенциално би оставила след себе си както в центъра, така и в крайнодесния спектър.
Фидес също отрече да има каквото и да било сътрудничество. "Фидес отхвърля всякакви форми на антисемитизъм и не сътрудничи с тези политици", се казва в изпратена по имейла позиция на партията.