Обединеното кралство се опита да разсее безпокойствата на европейците за сътрудничеството в сферата на сигурността след британското излизане от Европейския съюз (Брекзит), пише "Гардиън".
Вестникът отбелязва, че британското правителство е предприело отчаян опит да предотврати потенциален дипломатически скандал заради писмото си за задействане на член 50, уверявайки европейските столици, че не е имало намерение да отправя заплахи за сътрудничеството в сферата на сигурността със споменаването на този въпрос в текста на писмото. Според министъра за Брекзита Дейвид Дейвис тази тема присъствала там само за да се покаже колко вредни биха били последиците, ако не се постигне споразумение между Лондон и съюза по въпроса за британското напускане.
Френският президент Франсоа Оланд заяви на премиера на Кралството Тереза Мей, че разговорите за отношенията Великобритания-ЕС трябва да почакат, пише "Индипендънт". Изданието се позовава на вчерашния разговор между двамата и посочва, че в него Оланд е заявил на Мей, че първо трябва да се уредят условията за излизането на Великобритания от ЕС и едва тогава да се договарят бъдещите отношения между Лондон и блока. "Индипендънт" определя това като нов удар по плановете на британския министър-председател, както и че след разговора с Оланд стратегията на Мей за напускането на ЕС е рухнала.
С връщането на правомощия от ЕС Обединеното кралство си върна правото да депортира, пише "Телеграф". Изданието отбелязва, че Великобритания е започнала да си връща контрола от Брюксел, след като Дейвид Дейвис е обявил в парламента, че първият европейски регламент, който ще бъде отменен, ще бъде документ, позволяващ на престъпници да избягват депортация. Според вестника става дума за Хартата на основните права на ЕС.
"Няма права без задължения", пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг", цитирайки интервю на германския финансов министър Волфганг Шойбле. Вестникът отбелязва, че в интервюто за изданието "Нойе Оснабрюкер цайтунг", Шойбле призовава държавите от ЕС да бъдат сплотени и посочва, че Великобритания "ще използва специфичните интереси на отделните държави, за да ги противопостави една на друга".
Обединеното кралство излиза от Европейския съюз и влиза в "бюрократична джунгла", пише "Уолстрийт джърнъл", отбелязвайки, че британското правителство е представило предложения да интегрира част от европейското законодателство в британското в името на по-хармоничен преход при напускането на ЕС. В друга статия вестникът коментира, че преговорите за напускането на Лондон ще подложат на изпитание единството на държавите от съюза, което са демонстрирали след миналогодишния референдум, тъй като при провеждането им всяка от страните ще постави своите безпокойства на масата.
Уолстрийт джърнъл: Великобритания излиза от ЕС, но влиза в бюрократична джунга
- 31.03.2017 | 09:13
- 2892