Икономическият растеж на Германия се ускори през последното тримесечие на 2016-а година - тенденция, която вероятно ще се запази през първите месеци на 2017-а и която ще постави водещата европейска икономика на солидна основна в началото на настоящата ключова изборна година.
Икономиката на Германия нарасна през последните три месеца на миналата година с 0,4% на тримесечна база при очаквания за малко по-силен растеж с 0,5%, но след анемична икономическа експанзия с едва 0,1% през трите месеца до края на септември (низходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,2%), показват данни на немската федерална статистика Destatis.
На годишна база брутният вътрешен продукт през четвъртото тримесечие на 2016-а година запази темпото на растеж от 1,7%, отчетен през третото тримесечие (на календарно-коригирана база), докато средните прогнози на финансовите пазари бяха за повишение с 1,8 на сто. В същото време календарно-некоригираният БВП забави темпото на растеж в края на миналата година до 1,2% след повишение с 1,5% през периода юли - септември.
Ускоряването на германския икономически растеж през четвъртото тримесечие се дължеше на по-добро вътрешно търсене, тъй като правителствените разходи нараснаха значително на тримесечен база, отбелязва Destatis. Инвестициите в строителство също бяха доста силни. Нетната търговия обаче ограничи нивото на растеж в края на 2016-а година, тъй като вносът нарасна по-силно от износа.
Икономическата ситуация в Германия през 2016-а година се характеризираше със солиден и стабилен растеж, посочи Федералната статистика.
За цялата изминалата година германската икономика нарасна с 1,9% спрямо 2015-а, когато беше отбелязан растеж от 1,7 на сто, като това е най-доброто представяне на водещата европейска икономика от 2011 година насам. Икономическата активността беше стабилна въпреки серията шокове за бизнес и потребителското доверие, включващи британският вот за излизане от ЕС и терористичните атаки в Германия, Франция и Белгия.
Очаква се растежът на немската икономика да остане силен и през настоящата година, но икономисти и анализатори предупреждават, че несигурността относно бъдещите търговски отношения с Великобритания и САЩ, както и рисковете за засилване на антиевропейските настроения преди ключовите избори в Германия, Франция и Холандия могат да навредят на потребителските разходи и корпоративните инвестиции.
В отделно проучване Destatis потвърди, че индексът на потребителските цени (CPI) на Германия нарасна през януари 2017-а година до 4-годишен връх от 1,9% - най-висока инфлация от юли 2013-а година насам и в линия с целевото ниво на ЕЦБ за средносрочна инфлация в цялата еврозоната от малко под 2 на сто. Рязкото нарастване на инфлация в резултат на поскъпващия петрол доведе до призиви от страна на редица германски политици и икономисти за скорошен край на серията стимулиращи парични политики, провеждани от ЕЦБ, включващи покупки на активи, известни като "количествени улеснения", за 2,3 трлн. евро. На този етап централната банка на еврозоната настоява за продължаване на тази програма до края на 2017-а година и дори след това, ако инфлацията в региона не се установи трайно около целевото ниво от малко под 2 на сто.
Икономическият растеж на Германия се ускори
- 14.02.2017 | 10:08
- 1679